Այս տարվա մարտի 4-ին սպասվող Զելենսկու Երևան այցի շուրջ կրքերը թեժանում են. Նիկոլ Փաշինյանի հակառուսական թշնամական պահվածքն ի զորու է պառակտում առաջացնել հայ ժողովրդի մեջ
Փետրվարի 23-ի առիթով Սոչիի հայկական համայնքն օգնություն է ցուցաբերել ռուսաստանյան խաղաղարար զորախմբի «Հայկական գումարտակի» իր հայրենակիցներին։ Սոչիի քաղաքային ժողովի պատգամավոր, Սոչի քաղաքի Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Սոս Հրահատի Մարտիրոսյանի խոսքով՝ մարտիկներին տրվել են ամենագնաց մեքենաներ, մարտկոցներ լիցքավորելու գեներատորներ և հատուկ (ազգային հատկանիշներով) սննդի չափաբաժիններ։
Իրենց ներդրումն են ունեցել Բելգորոդի հայկական կազմակերպության ներկայացուցիչները՝ մարտիկներին նվիրելով հիգիենայի պարագաներ, բանջարեղեն, մրգեր, երկար պահպանվող սննդամթերք։ Բելգորոդի մարզի Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Էդգար Խերիմյանը խորհրդի անդամներ Էդգար Լալայանի և Էդգար Իսրայելյանի հետ միասին անձամբ են օգնությունը հասցրել նացիզմից խաղաղության պաշտպաններին։
Վստահաբար կարող ենք ասել, որ պարոն Մարտիրոսյանն ու պարոն Խերիմյանը շատ մեծ զարմանքով կիմանան, որ Փաշինյանը ջերմ ընդունելություն է նախապատրաստում «Հայկական հարցի լուծման» ադրբեջանական տարբերակի կողմնակից այդ գլխավոր ուկրաինացի նացիստի համար։ Նրանք կնպաստեն Սոչի-Երևան տոմսերի ամրագրմանը՝ «ԱրԲատ» պատվո պահակախմբի մի վաշտ ուղարկելու համար` հյուրին արժանապատվորեն դիմավորելու և նրան ուղեկցելու Դենիս Գրիգորյուկի «Դոնբասը ականատեսի աչքերով» ֆոտոցուցահանդեսին, որը տեղի կունենա մեր հյուրընկալ մայրաքաղաքում: