Սպասում ենք ՀՀ Սահմանադրության հետ կապված պարզաբանումների, այնտեղ կան «միացում»-ի բաղադրիչներ․ Հաջիև
Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի շրջանակներում տեղի է ունենում պանելային քննարկում «Խաղաղությունը, զարգացումն ու կապվածությունը Հարավային Կովկասում» խորագրով, որտեղ որպես բանախոսներ հանդես են գալիս նաև ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը, Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը, Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գծով Թուրքիայի բանագնաց Սերդար Քըլըչը, Հարավային Կովկասում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը։
Ալիևի օգնական Հիքմեթ Հաջիևն իր խոսքում նշեց, որ Ադրբեջանի համար կոնֆլիկտն ավարտված է արդեն, և օրակարգում է խաղաղությունն ու տարածաշրջանային համագործակցությունը։
«2020թ-ից հետո հիմնական 5 սկզբունքներ էին ընտրվել խաղաղության հասնելու համար, խաղաղության պայմանագրի տեքստ էր պատրաստվել Ադրբեջանի կողմից և ներկայացվել հայկական կողմին, որն իր հերթին հաստատում էր մեր օրակարգը։
Մենք պետք է հավատարիմ մնանք խաղաղության օրակարգին Երևանի ու Բաքվի միջև և մենք խոսում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի մասին։ Այն Փարիզ կամ Բրյուսսել չէ, և մեր երկրների միջև խաղաղության պայմանագիրն այնտեղ չպետք է կնքվի, այլ անհրաժեշտ է միասին աշխատել, որ տարածաշրջանային փոփոխությունների հասնենք։ Մեզ համար որոշ հարցեր բաց են մնացել և մենք սպասում ենք բացատրությունների կապված ՀՀ Սահմանադրության ու իրավական որոշ կետերի հետ։ ՀՀ-ում դեռ կա «միացում» բաղադրիչը և այն կապված է Լեռնային Ղարաբաղի հետ, որն ըստ դրա մտնում է ՀՀ սահմանադրության լիազորությունների մեջ և որոշ հղումներ են արվում Ալմա Աթայի հռչակագրին։ Մենք սպասում ենք բացատրությունների հայկական կողմից և դրանք պետք է տրվեն հնարավորինս շուտ »,- նշեց Հաջիևը։