«Համահայկական ճակատ» շարժման գրասենյակում  2024 թվականի մարտի 1-ին տեղի ունեցավ «Հայոց Արծիվներ. Միասնական Հայաստան» կուսակցության «Համահայկական ճակատ» շարժմանը միանալու մասին հուշագրի ստորագրման հանդիսավոր արարողությունը.
1 մարտի 2024 թվական                                                                                      ք․Մոսկվա
Սույն հուշագիրը կնքվել է «Համահայկական ճակատ» շարժման և «Հայոց Արծիվներ. Միասնական Հայաստան» կուսակցության միջև
Նշելով, որ «Համահայկական ճակատ» շարժման և «Հայոց Արծիվներ. Միասնական Հայաստան» կուսակցության ընդհանուր առաջնահերթ խնդիրը՝հայոց պետականության պահպանումն է, արտաքին և ներքին անվտանգության ամրապնդումը, Հայ առաքելական եկեղեցու հետ համագործակցությամբ ազգային միասնության և պետականության հետագա զարգացման ապահովումը․
նշելով տնտեսական հեռանկարների վերաբերյալ տեսակետների նմանությունը, քաղաքական և ռազմական շինարարություն, իշխանության ապաշնորհության և ազգային շահերի դավաճանության անթույլատրելիությունը.
գիտակցելով Ռուսաստանի Դաշնությունում և օտար երկրներում հայկական սփյուռքի կարևոր դերը Հայաստանի Հանրապետության վերածննդի և բարգավաճման գործում.
հաշվի առնելով ավանդական, պատմականորեն հաստատված տնտեսական, քաղաքական և իսկապես բարեկամական հարաբերությունները Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության միջև.
ձգտելով որակապես փոխել իրավիճակը Հայաստանի Հանրապետությունում դեպի լավը, ապահովել հայ ժողովրդի երջանիկ ապագան և բարգավաճումը, վերականգնել մարդկանց հավատը իշխանությունների՝ արտաքին և ներքին սպառնալիքներին դիմակայելու կարողության նկատմամբ, ինչպես նաև հասարակությանը դուրս բերել դեպրեսիվ վիճակից. կապված երկարատև կոնֆլիկտից վիճակի հոգեբանական հոգնածության հետ․
գիտակցելով անձնական պատասխանատվություն հայ ժողովրդի, Հայաստանի Հանրապետության և ապագա սերունդների հանդեպ, «Համահայկական ճակատ» շարժման և «Հայոց Արծիվներ. Միասնական Հայաստան» կուսակցության առաջնորդները կայացրել են միակ ճիշտ որոշումը՝ համախմբել ուժերը՝ ի շահ Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի ինքնիշխան իրավունքների պաշտպանության բոլոր հայրենանվեր ուժերի համախմբման, պետականության ու տարածքային ամբողջականության, պատմության, ավանդույթների, ազգային մշակույթի և հավատքի։
«Համահայկական ճակատ» շարժումը և «Հայոց Արծիվներ. Միասնական Հայաստան» կուսակցությունը փոխըմբռնման են եկել հետևյալ միջոցառումների վերաբերյալ, որոնք թույլ կտան համատեղ լուծել Հայաստանի Հանրապետության առջեւ կանգնած խնդիրները․
1.   «Համահայկական ճակատ» շարժումը համակարգում է իր անդամ հասարակական-քաղաքական կազմակերպությունների գործունեությունը և տեղեկացնում «Հայոց Արծիվներ. Միասնական Հայաստան» կուսակցությանը ընթացիկ գործունեության, պլանների և մտադրությունների մասին:
2.   «Հայոց Արծիվներ. Միասնական Հայաստան» կուսակցությունը համաձայնում է ստանձնել համակարգող և ուղղորդող դեր «Համահայկական ճակատ» շարժմանը, և նաև շարունակել կուսակցական գործունեությունը «Համահայկական ճակատ» շարժման գլխավոր ու ամենակարևոր նպատակին` հայոց պետականության պահպանմանն ուղղված համատեղ ջանքերի շրջանակներում:
3.   «Համահայկական ճակատ» շարժումը և «Հայոց Արծիվներ. Միասնական Հայաստան» կուսակցությունը կկազմակերպի կանոնավոր հանդիպումներ և տեղեկատվության փոխադարձ փոխանակում՝ ի շահ Կողմերի առջև կանգնած խնդիրների արդյունավետ լուծման։
4.   Սույն Հուշագրով նախատեսված համատեղ գործունեությունը կիրականացվի հետևյալ ձևերով.
- փորձի փոխանակում և համատեղ աշխատանքային խմբերի ստեղծում.
- ծրագրերի, միջոցառումների և համատեղ նախագծերի համակարգում
-ժողովների, համագումարների, կոնֆերանսների և սեմինարների կազմակերպում.
5.   Կողմերը կխրախուսեն կառուցվածքային ստորաբաժանումների միջև ուղիղ կապերի հաստատումը «Համահայկական ճակատ» շարժման և «Հայոց Արծիվներ. Միասնական Հայաստան» կուսակցության, կորոշեն նրանց փոխազդեցության կարգն ու ուղղությունները:
6.   Եթե այլ բան նախատեսված չէ, սույն Հուշագրի շրջանակներում համագործակցություն իրականացնելիս Կողմերը ինքնուրույն կֆինանսավորեն իրենց ծախսերը:
7.   Սույն հուշագրի մեկնաբանման և կատարման հետ կապված ցանկացած տարաձայնություն կլուծվի Կողմերի միջև խորհրդակցությունների միջոցով:
8.   Սույն Հուշագիրը կարող է փոփոխվել «Համահայկական ճակատ» շարժման և «Հայոց Արծիվներ. Միասնական Հայաստան» կուսակցության փոխադարձ գրավոր համաձայնությամբ
9.   Սույն Հուշագիրը միջազգային պայմանագիր չէ և չի սահմանում միջազգային իրավունքով կարգավորվող որևէ իրավունք կամ պարտավորություն:
10. Սույն հուշագիրն ուժի մեջ է մտնում «Համահայկական ճակատ» շարժման և «Հայոց Արծիվներ. Միասնական Հայաստան» կուսակցության ներկայացուցիչների կողմից դրա ստորագրման օրվանից , կգործի անորոշ ժամանակով, քանի դեռ Կողմերից մեկը մյուսին գրավոր չի հայտնել դրա օգտագործումը դադարեցնելու իր մտադրության մասին:
Փաստաթուղթը ստորագրել են Շարժման առաջնորդ Արշակ Հենզրիկի Կարապետյանը և կուսակցության հիմնադիր-նախագահ Խաչիկ Մաիսիսի Ասրյանը։
Արշակ Կարապետյանը հատկապես ընդգծել է Հայաստանի Հանրապետությունում իրավիճակը որակապես դեպի լավը փոխելու, հայ ժողովրդի երջանիկ ապագան ու բարգավաճումն ապահովելու, մարդկանց հավատը իշխանությունների՝ արտաքին և ներքին սպառնալիքներին դիմակայելու կարողության վերականգնման անհրաժեշտությունը։
Խաչիկ Ասրյանը հայտարարեց իր կուսակցության տեսակետների նմանությունը «Համահայկական ճակատ» շարժման նպատակներին և խնդիրներին Հայաստանի Հանրապետությունում տնտեսական, քաղաքական և ռազմական շինարարության հեռանկարների, իշխանությունների ապաշնորհության և ազգային դավաճանության անթույլատրելիության վերաբերյալ. շահերը, ինչպես նաև հանրապետությունում իշխանության ճգնաժամը հաղթահարելու ցանկությունը։