Փաշինյանը պատերազմով և ոստիկաններով է ահաբեկում տավուշցիներին
Նիկոլ Փաշինյանը երեկ այցելել է Տավուշի մարզ, հանդիպել Ոսկեպար և Բաղանիս գյուղերի ու հարակից բնակավայրերի բնակիչներին։ Մի հանդիպում էլ ունեցել է Կիրանցում։ Փաշինյանն առանց այլևայլության հայտարարել է, թե հայկական կողմը կատարելու է Ադրբեջանի անհապաղ պահանջը՝ առաջին փուլում վերադարձնել 4 գյուղերը, իսկ գյուղացիների հարցերին ի պատասխան, նշել, թե Հայաստանն ամեն գնով կատարելու է բոլոր պահանջները, որպեսզի խուսափի պատերազմից։
Բավական թեժ քննարկման ժամանակ գյուղացիները Փաշինյանին հիշեցրել են իր իսկ հայտարարությունը, որ սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացը պետք է անցնի փոխզիջումներով, նշել, որ Ադրբեջանն էլ հսկայական հայկական հողեր է զավթել։
Ըստ Կառավարության տվյալների՝ առնվազն 32 գյուղերի տարածքներ գտնվում են Ադրբեջանի հսկողության տակ։ Փաշինյանը նշել է, թե այդ մասով ոչինչ ասել չի կարող։
Ըստ էության գործող վարչախումբը պատրաստում է հանրությանը նարանոր զիջումների, ահաբեկում նոր պատերազմով և փորձում հնարավոր բոլոր ֆորսմաժորային իրավիճակների պատասխանատվությունը գցել ժողովրդի վրա։ Ահաբեկման մեկ այլ ակտ էլ Տավուշի մարզ ՆԳ նախարար Վահե Ղազարյանին տանելն էր։
Երևանում և Հանրապետության մյուս քաղաքաներում սրված քրեածին իրավիճակը կանխելու փոխարեն, ուժայինները երեկ հայտնվել էին հանդիպման սրահում՝ իրենց ներկայությամբ փորձելով վախեցնել գյուղացիներին։
Երկրի իրական ղեկավարը, օրինակ, կարող էր անձամբ, կամ մեկ-երկու պաշտոնյաների ու իր թիկնազորի ուղեկցությամբ այցելեր Տավուշի մարզ և հանրությանը ներկայացներ իր մոտեցումները, բայց տարբեր ուժային կառույցների ներկայացուցիչներին տանելով, Փաշինյանն այդ կերպ գյուղացիներին պարզ ակնարկում է , որ իր պահանջները չկատարելու դեպքում կարող է անցնել ընդհուպ բռնաճնշումների և հետապնդումների։