ՔՊ-ում խառն են. սահմանազատման հարցում միասնական դիրքորոշում չունեն
Այսօր, խորհրդարանական ընդդիմության նախաձեռնությամբ, ԱԺ-ն հրատապ նիստ է գումարելու՝ «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման և սահմանագծման հիմնախնդիրները» թեմայով։
«Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները քննարկմանը հրավիրել են փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանին և արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանին։
Երկուսն էլ մտադիր են ներկայանալ խորհրդարան, սակայն, ինչպես սովորաբար լինում է նման դեպքերում, իշխանությունը ցանկանում է ամեն գնով ձախողել ընդդիմության առաջարկած քննարկումը։
Ընդդիմադիրները մտադիր են նիստն անցկացնել բաց ռեժիմով, իսկ իշխանությունը ողջ կազմով քվեարկելու է հանդիպումը դռնփակ անցկացնելու համար։ ՔՊ մեր աղբյուրի փոխանցմամբ՝ արդեն իսկ համապատասխան հանձնարարություն է տրվել՝ ամեն գնով նիստը դռնփակ անցկացնելու, իսկ գործող իշխանությունը չի կարողանում հստակ բացատրել, թե ինչ է կատարվում Տավուշի մարզի 4 գյուղերի շուրջ։
Ընդամենը օրեր առաջ, փոխվարչապետի գրասենյակը հայտարարել էր, թե սահմանազատումը Տավուշից սկսելու վերաբերյալ որոշում դեռևս չկա։ Ապրիլի 3-ին, արդեն ՔՊ պատգամավոր, նախկին ոստիկան Արմեն Խաչատրյանը հայտարարում էր, թե Ադրբեջանն է առաջարկել սահմանազատումը սկսել Տավուշից, իսկ Խաչատրյանի հանձնաժողովի ղեկավարը՝ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Արդրանիկ Քոչարյանը, երեկ լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, թե գլխավոր շտաբն է նպատակահարմար գտել սահմանազատումը սկսել Տավուշից։
Բոլոր այս հայտարարություններն իշխող` «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից են, որտեղ չեն կարողանում կողմնորոշվել տարրական մեկ հարց հանրության հետ քննարկելու վերաբերյալ, էլ ուր մնաց, թե կարողանան ողջամիտ բացատրություններ տալ Տավուշում կամ այլ տարածքներում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ։