ԵԱՏՄ նիստից կարող են թռչել. Փաշինյանը ոչ հերքում, ոչ հաստատում է
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, երեկ Ազգային ժողովում, լրագրողների հետ զրույցում նշել է, թե Հայաստանը քննարկում է այս տարվա մայիսի 8-ին Եվրասիական տնտեսական միության նիստին մասնակցության հարցը։
«Երբ որոշում լինի, այդ մասին կտեղեկացնենք»,-նշել է Փաշինյանը՝ ոչ հերքելով, ոչ էլ հաստատելով մասնակցության հնարավորությունը։
Նշենք, որ ապրիլի 12-ին կայանալիք ԱՊՀ արտգործնախարարների խորհրդի նիստին Հայաստանը չի մասնակցելու արտգործնախարարի մակարդակով, միայն փոխարտգործնախարարին են ուղարկելու։
ԵԱՏՄ-ի դեպքում իրավիճակը փոքր ինչ այլ է, առավել ևս, որ Հայաստանն ինքը այս տարի նախագահում է ԵԱՏՄ-ում, սակայն Արևմուտքից ստացած հանձնարարականների հանգույն, Փաշինյանը մտադիր է այս կարևորագույն միջոցառումից ևս խուսափել և հրաժարվել մեկնել, ինչն, ի դեպ նշենք, վերջնականապես Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները փչացնելու տարբերակ է դիտարկվում։
Ռուսաստանը, գիտակցելով այս զարգացման հնարավորությունը, առնվազն պաշտոնական մակարդակով առայժմ փորձում է չսրել հարաբերությունները։
Երեկ, թե՛ Դմիտրի Պեսկովի, և թե՛ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Մարիա Զախարովայի հայտարարություններում` Հայաստանի իշխանությունների հանդեպ քննադատության որևէ նշույլ չկար, ընդհակառակը, Պեսկովը հայտարարել էր, թե առաջիկայում Պուտինն ու Փաշինյանը քննարկում կունենան և կկարգավորեն բոլոր խնդիրները, իսկ Մարիա Զախարովան էլ հիմնականում մեղադրանքների սլաքներն ուղղել էր Արևմուտքի դեմ։
Առայժմ, Ռուսաստանը Փաշինյանին փշի-փշի անելով` փորձում է հասնել ԵԱՏՄ գագաթնաժողովին նրա մասնակցությանը, սակայն հրաժարվելու դեպքում հնարավոր է արդեն լրջագույն միջոցներ կիրառվեն հենց Նիկոլ Փաշինյանի և Հայաստանի Հանրապետության դեմ։