Իրանի դեմ նոր պшտերազմը օգուտ չի բերի տարածաշրջանին. Էրդողան Մոուրինյուն մեկնաբանել է Մադրիդի «Ռեալի» դեմ խաղում տեղի ունեցած սկանդալը Վլադիմիր Արզումանյանը նոր տեսահոլովակ է ներկայացրել «Պետք է համախմբվել «Ո՛չ Արևմտյան Ադրբեջանին» օրակարգի շուրջ»․ նամակ՝ ՄԱԿ ներկայացուցչությանը (տեսանյութ)0Զելենսկին պատժամիջոցներ է սահմանել Լուկաշենկոյի դեմ ԶՊՄԿ-ն 2026-ը սկսում է նոր թափով ու խոշոր ձեռքբերումով Մեկնարկում է Ժամանակակից երաժշտության փառատոնըԱրտաշատում բացվել է Ամերիաբանկի նոր մասնաճյուղը․ հատուկ առաջարկներ նոր հաճախորդների համար«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը հայտարարում է ընտրություններին մասնակցելու ցանկություն ունեցող անկուսակցական քաղաքացիների գրանցման մեկնարկը․ Էդմոն ՄարուքյանIDBank-ը զգուշացնում է համացանցում սոցիոլոգիական կեղծ հարցումների աճի մասինԱյսօր տեղի ունեցավ «ՀայաՔվե» միավորման պաշտոնական շնորհանդեսը. Ավետիք ՉալաբյանTRIPP-ը պետք է իրականացվի հայկական սուվերեն վերահսկողության ներքո․ Ավետիք ՉալաբյանՏարեցները պետք է ազատվեն տրանսպորտային վճարից․ Հրայր ԿամենդատյանՓաշինյանը մեկնել է Վաշինգտոն՝ Թրամփի արկածախնդրությանը մասնակցելու Իշխանությունները հիմնովին ձախողել են Երևանի փոսալցման աշխատանքները Պարգևատրել են «պադավատով», որ չնեղացնեն Հնդկաստանում արևային էներգետիկան դարձել է սեփական հաջողության գերին 18 արդարների գործով դատական նիստը տեղի կունենա փետրվարի 19-ին. Սրբազան Պայքար«Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը փորձում է նույնացնել հայրենիքն ու պետությունը․ Արեգ Սավգուլյան«ՀայաՔվե» միավորման քաղաքական հայտի շնորհանդեսը` լուսանկարներով
Ավետիք Չալաբյանը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել Դատախազություն
«Հայաքվե» նախաձեռնությունը բողոքի ակցիա է իրականացնում գլխավոր դատախազության շենքի դիմաց:
Նախաձեռնության համակարգող Ավետիք Չալաբյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց, որ Մենուա Սողոմոնյանի հետ միասին այսօր հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել Դատախազություն:
«Շատերդ երեկ ականատես եք եղել Կիրանց գյուղում ՀՀ ոստիկանական ուժերի կողմից գյուղի փաստացի գրավման տեսարաններին: Մեր կարծիքով, այն ինչ տեղի է ունեցել երեկ Կիրանցում, խախտում է ոչ միայն մեր Սահմանադրությունը, այլև քրեական օրենսգիրքը: Մենք մեկ օրվա ընթացքում, փաստաբանական ընկերության հետ միասին արձանագրել ենք  առավել ակնհայտ հանցագործությունները և ներկայացնել դատախազություն»:
Ավետիք Չալաբյանի խոսքով, հաղորդումը ներառում է քրեական օրենսգրքի երեք հոդվածներով առերևույթ հանցագործության մասին դիմում:
«Առաջինը լրագրողների աշխատանքի ոչ իրավաչափ արգելումն է, որովհետև  երեկվա ընթացքում ոչ միայն լրագրողների նկատմամբ տեղի են ունեցել բռնարարքներ, այլև սահմանափակվել է նրանց աշխատանքը: Երկրորդը քաղաքացիների ազատ տեղաշարժի սահմանափակումն է և Ոստիկանության աշխատակիցների կողմից պաշտոնական դիրքի չարաշահում: Դուք ականատես եք եղել, թե ինչպես է ոստիկանական զորքերի հրամանատարի տեղակալը՝ Կարեն Հակոբյանը, տեսախցիկների առաջ հայտարարել ՝ լավ եմ արել, իրավական հիմքեր ունեմ, սակայն ոչ մի իրավական հիմք չի ներկայացրել: Ոչ մեկ որևէ կերպ չի բացատրել, թե ինչո՞ւ է այդ ոստիկանական պատը կագնած, և ինչու՞ է սահմանափակվում քաղաքացիների ազատ տեղաշարժը»,-ասաց Ավետիք Չալաբյանը:
Նախաձեռնության համակարգողի խոսքով, հաղորդման երրորդ կետն էլ այն մասին է, որ մայիսի 2-ի առավոտյան, 31 անձ՝ բռնի ուժի կիրառմամբ բեման է ենթարկվել:
Դատախազությունը 5-օրյա ժամկետում կպատասխանի, և կա՛մ հաղորդումը վարույթ կընդունի և կնախաձեռնի քրեական վարույթ, կա՛մ նախաձեռնությունն այլ քայլերի կդիմի:
Ավետիք Չալաբյանը նշեց նաև, որ Երեկ ՀՀ ՄԻՊ-ը ևս արձանագրեց ոստիկանության ոչ իրավաչափ վարքագիծը և հայտարարեց, որ կիրականացվեն համապատասխան միջոցոներ:
«Մեր երկրի տարածքում սահամանդրական կարգի տապալում է տեղի ունենում՝ ընդ որում արտաքին ուժի՝ տվյալ դեպքում՝ Ադրբեջանի բռնատիրական վարչակարգի անմիջական պահանջով և հրահրմամբ: Ադրբեջանը՝ օգտվելով Հայաստանում սահմանադրական կարգի տապալման փաստից, ըստ էության, հայ ոստիկանների ձեռքով  բռնագրավում է  Կիրանց գյուղի մի հատվածը»,-հավելեց Ավետիք Չալաբյանը:
«Ամենացավալին այն է , ոստիկանության զորքերը ներգրավված են այս գործընթացին թշնամու կողմից: Դա աննախադեպ խայտառակություն է մեր երկրի պատմության մեջ: Մի բան է, երբ թշնամին հարձակում է ձեռնարկում և հաջողության հասնում, այլ բան է, երբ թշնամին մի կրակոց չարձակելով՝ շանտաժի միջոցով, ստիպում է երկրի իշխանությանը հանձնել երկրի տարածքները, իշխանությունն էլ այդ գործում օգտագործում է ոստիկաններին»,- նշեց նախաձեռնության համակարգողը: