«Համահայկական ճակատ» շարժման առաջնորդի հայտարարությունը Հայաստանի Հանրապետության անկախության օրվա առթիվ
Եղբայրնե՛ր և քույրե՛ր, սիրելի՛ հայեր,
Հայաստանի Հանրապետությունը մայիսի 28-ին նշում է ինքնիշխանության վերականգնման օրը: Հայ ժողովուրդը միշտ հիշելու է այդ օրը։ Օսմանյան կայսրությունը Առաջին համաշխարհային պատերազմի սկսվելուն պես բռնեց մեր պատմական տարածքներից հայ կանանց, երեխաներին և ծերերին բռնի կերպով վտարելու ճանապարհը: Սպանվել է մոտ մեկուկես միլիոն հայ։ Դաժան խոշտանգումներից մարդիկ պատսպարվել են Ռուսաստանում, Սիրիայում, Լիբանանում և ուրիշ շատ երկրներում։ Բայց հայ ժողովուրդը չհաշտվեց դրա հետ և իր մեջ ուժ գտավ շարունակելու պայքարը, որը 1915 թվականի ցեղասպանությունից երեք տարի անց ավարտվեց հաղթանակով Սարդարապատի ճակատամարտում:
Հայաստանի ինքնիշխանությունը, 1375 թվականի Կիլիկիայի հայկական պետության անկումից վեց դար անց, վերականգնվեց 1918 թվականի մայիսի 28-ին: 106 տարի առաջ այս օրը Հայոց ազգային խորհուրդը անկախություն հռչակեց: Դեռ երկու տարի էլ չէր անցել, երբ 1920 թվականի սեպտեմբերին Թուրքիան կրկին հարձակվեց Հայաստանի վրա։ Հանրապետությունը գտնվում էր ծայրահեղ ծանր վիճակում։ Հայաստանի կառավարությունը բազմիցս աջակցություն էր խնդրում Մեծ Բրիտանիայից, Ֆրանսիայից, Իտալիայից, ԱՄՆ-ից և Ազգերի լիգայից, բայց միշտ մերժում էր ստանում, որոնք ուղեկցվում էին կարեկցանքի և փոխըմբռնման ջերմ խոսքերով: Արդյունքում թուրքերը գրավեցին Հայաստանի տարածքի կեսից ավելին։
Ցեղասպանության հերթական ալիքից հնարավոր եղավ խուսափել 1920թ. դեկտեմբերի 2-ին Երևանում ՌԽՖՍՀ-ի և Հայաստանի Հանրապետության միջև ստորագրված համաձայնագրի շնորհիվ, որով Հայաստանը հռչակվեց Խորհրդային Հանրապետություն: 1991թ. ԽՍՀՄ փլուզումից հետո Հայաստանը ձեռք բերեց անկախություն, որի 33 տարիները ուղեկցվեցին Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ շարունակական դիմակայությամբ: Չնայած հրադադարի մասին կնքված պայմանագրին՝ մեր հազարավոր հերոսներ զոհ գնացին՝ պաշտպանելով ազգային ինքնիշխանությունը։
Դժվար է գիտակցել, որ այս պատմական օրն առաջին անգամ նշվում է առանց Արցախի և կառավարության կողմից Հայաստանի պատմական հողերը հանձնելու շարունակական գործընթացի պայմաններում: Հանուն մեր հայրենիքի, հանուն նրա ապագայի մենք պետք է կանգնեցնենք կառավարության գործող կաբինետի դավաճանական քայլերի շարքը, որոնք ուղղված են հայությանն ու նրա հիմքերը քայքայելուն, ստիպենք իշխանություններին ինքնակամ, առանց իմփիչմենթի, վայր դնել լիազորությունները։ Առաջին քայլը լինելու է «Ազգային հպարտության Հանրային Տրիբունալի» որոշումներով վարչապետին հայ կոչվելու իրավունքից զրկելը և Հայաստանի Սահմանադրության և օրենքի խախտման համար նրան իրավական հիմնավորմամբ պատասխանատվության ենթարկելը:
Եթե ​​մենք դա այսօր չանենք, վաղը կարող է շատ ուշ լինել. Ազգեր, որոնք ընկնում են ճակատամարտում, նորից բարձրանում են, իսկ ովքեր հանձնվում են, վերանում են: