Ռուսաստանի հայերի միության հայտարարությունը՝ Սարդարապատում տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ
Մայիսի 28-ին Սարդարապատում տեղի ունեցածը, երբ ուսիկանական խմբերը և հատուկրոկատայինները փորձեցին ապօրինի կերպով խոընդոտել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի գլխավորությամբ Հայ Առաքելական եկեղեցու պատվիրակության մուտքը դեպի հուշահամալիր, զուտ արարողակարգային-իրավական, բարոյական և հոգևոր նորմերի աղաղակող ոտնահարում չէ, այլ հարձակում՝ պետության ինքնիշխանության հիմքերի, մեր ժողովրդի աշխարհայացքի և ավանդական արժեքների վրա:
Կոչ ենք անում Հայաստանի իշխանություններին, Հայ եկեղեցու և նրա թեմերի ղեկավարներին, հայկական քաղաքական և հասարակական կազմակերպություններին, առաջնորդներին՝ հանրայնորեն արտահայտել կատարվածի վերաբերյալ իրենց կարծիքը: Պահանջում ենք անցկացնել այդ հանցավոր արարքի անկողմնակալ հետաքննություն՝ բացահայտելու նման քաղաքական որոշման աղբյուրը և պատասխանատվության ենթարկել ուժային կառույցների այն ղեկավարներին, ովքեր չարաշահել են իրենց լիազորությունները՝ չսպասելու համար, որ նրանց և նրանց ժառանգներին հասնի Տիրոջ պատիժը (անխուսափելի):