Վրաստանում ոչ ոք «մայդանի» չի հասնի. Կոբախիձե
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն, այսպես կոչված, «օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքի» դեմ շարունակվող բողոքի ակցիաների ֆոնին ասել է, որ երկրում «մայդան» տեղի չի ունենա, փոխանցում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
«Ինչ վերաբերում է «մայդան» և Վրաստանում տեղի ունեցող գործընթացների զուգահեռին, ես ուզում եմ բոլորին տեղեկացնել, որ Վրաստանում ոչ ոք «մայդանի» չի հասնի: Հիշեցնեմ, թե ինչ հետևանքներ ունեցավ «մայդանը» Ուկրաինայի համար։ Այն ժամանակ Ուկրաինայի ղեկավարությունը դրսից էր նշանակվել, հետո դա տեղի ունեցավ երկրորդ անգամ, և վերջում նշանակողը պատասխանատվություն չկրեց իրադարձությունների զարգացման համար»,- լրագրողներին ասել է Վրաստանի վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ Վրաստանի իշխանությունների համար ամենակարևորը անկախության մտահոգությունն է։
Մայիսի 14-ին Վրաստանի խորհրդարանը երրորդ և վերջին ընթերցմամբ ընդունել է «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրենքը՝ չնայած փողոցային բողոքի ցույցերին։ Մայիսի 18-ին Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին վետո է կիրառել «օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքի» վրա՝ այն անվանելով «ռուսական» և «հակասահմանադրական»։
Ավելի վաղ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը հայտարարել էր, որ Միացյալ Նահանգները հայտարարում է Վրաստանի հետ երկկողմ համագործակցության համապարփակ վերանայման մասին՝ կապված վիճահարույց օրենքի ընդունման հետ։
Վրաստանի իշխող կուսակցությունն ԱՄՆ-ի որոշումը որակել է «զավեշտական և աննախադեպ» և նշել, որ շանտաժի սպառնալիքների քաղաքականությունը չի համապատասխանում ռազմավարական գործընկերության ոգուն։