Նարեկ Բաբայանը դիմել է դատարանին՝ Մանվել Գրիգորյանի գույքը պետությանը նվիրելու հարցով
Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ Նարեկ Բաբայանը գրություն է ուղարկել Մանվել Գրիգորյանի և Նազիկ Ամիրյանի գործով դատավորին։ Այս մասին այսօր՝ հունիսի 18–ին հայտարարեց Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը։
Պետգույքի կառավարման կոմիտեի նախագահը դատարանից հետաքրքրվել է, թե որքա՞ն է կազմում Գրիգորյանի կողմից պետությանը պատճառված վնասի չափը և արդյոք արգելանք դրվա՞ծ է Գրիգորյանին պատկանող տնտեսության, անշարժ և շարժական գույքի վրա։
Նշենք, որ Գրիգորյանի պաշտպան Լևոն Բաղդասարյանը դեռևս 2018թ. հոկտեմբերի 17–ին դիմել է կառավարությանը և հայտնել, որ Գրիգորյանը
ցանկություն ունի Ակնալիճ համայնքում գտնվող «Ակնալճի կուղբաբուծական տնտեսություն» ընկերության 329 հեկտար տարածքը նվիրաբերել Հայստանի Հանրապետությանը։
Փաստաբանը տեղեկացրել է, որ Գրիգորյանը պատրաստ է ընկերության 100 տոկոս բաժնեմասը  տրամադրել պետությանը՝ արձանագրելով, որ այդ տարածքի շուկայական արժեքը մի քանի անգամ գերազանցում է պետությանը պատճառված ենթադրյալ վնասի չափին։
Կառավարությունն իր հերթին նվիրատվության գործընթացի կազմակերպումը հանձնարարել է Պետգույքի կառավարման կոմիտեին։
Դատարանին ներկայացված գրությամբ Պետական գույքի կառավարման կոմիտեն հայտնել է, որ ժամանակին ՀՔԾ–ն գրությամբ տեղեկացրել է, որ վարույթում գտնվող գործով հստակեցված չէ հանցագործությամբ պետությանը պատճառված վնասի չափը և առաջարկել է կոմիտեին՝  հարցի քննարկումը հետաձգել մինչև վնասի չափը պարզելու համար քննչական և դատավարական գործողությունների  ավարտը։
Նախագահող դատավար Մնացական Մարտիրոսյանը հայտարարեց, որ թեև  քրեական գործի նյութերը դեռևս չեն հետազոտվել, սակայն հայտնի է, որ արգելանք է դրված Գրիգորյանի ամբողջ գույքի՝  այդ թվում բաժնետոմսերի, տրանսպորտային միջոցների վրա։
Դատարանը նկատեց, որ նախ պետք է քննարկվի բաժնետեմսերի վրայից արգելանքը հանելու միջնորդությունը, ապա նոր վնասի փոխհատուցման հարցը։
Գրիգորյանի պաշտպան  Լևոն Բաղդասարյանը հայտարարեց, որ Գրիգորյանի առաջարկած ընկերության շուկայական արժեքը  հինգ անգամ ավելի է պետությանը պատճառված ենթադրյալ վնասի չափից։
«Այժմ ճշտված է վնասի չափը, սակայն տեխնիկական պատճառներով կառավարությունը չի կարողանում իրագործել նվիրատվությունը։ Իմ պաշտպանը զրկված է օրենքով նախատեսված՝ վնասի չափը փոխհատուցելու իրավունքից»,–հայտարարեց նա։