Բելառուսի սահմանային կոմիտեն հայտնել է, որ լեհերը ռետինե փամփուշտներով կրակել են փախստականների վրա
Բելառուսի պետական սահմանային կոմիտեն հայտարարել է, որ Լեհաստանի ուժայինները սահմանին փախստականների վրա են կրակում ռետինե փամփուշտներով։ Այս մասին կոմիտեն գրել է իր Telegram ալիքում։
«Բուֆերային գոտու սահմանումից հետո Լեհաստանի ուժայիններն սկսել են ռետինե փամփուշտներով կրակել փախստականների վրա», - հաղորդում է կոմիտեն։
Լեհաստանում ուժի մեջ է մտել կարգադրությունը, որը սահմանում է Բելառուսի հետ սահմանին գտնվելու ժամանակավոր արգելք։ Այն ընդգրկում է սահմանի երկայնքով ավելի քան 60 կիլոմետր տարածք։ Սահմանամերձ տարածքում գտնվելու արգելքը կգործի 90 օր՝ երկարաձգման հնարավորությամբ։
«Հունիսի 13-ի ցերեկը լեհ զինծառայողները դաժանորեն ծեծի են ենթարկել սիրիացի երեք փախստականի և նրանց տարել լեհ-բելառուսական սահման, որտեղ այժմ գործում է, այսպես կոչված, բուֆերային գոտի», - գրված է սահմանապահների հաղորդագրությունում:
Բելառուսի սահմանային կոմիտեն նշում է, որ օտարերկրացիների խոսքով՝ լեհ ուժայիններն իրենց հետապնդել են շներով, արցունքաբեր գազ օգտագործել և էլեկտրաշոկեր կիրառել:
Բելառուս սահմանապահներն, ըստ հաղորդագրության, փախստականներին առաջին օգնություն են ցուցաբերել և բժիշկներ կանչել։
Բուֆերային գոտի ստեղծելու մասին որոշումն ընդունվել է Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկի կողմից՝ վերջերս սահմանին անօրինական միգրանտի կողմից լեհ զինվորի սպանությունից հետո։