Հայաստանում կարիք կա ավելի արմատական և ինստիտուցիոնալ պայքար մղելու գործող իշխանությունների դեմ․ Արշակ Կարապետյան
Սահմանազատումը հաջորդը կարող է տեղի ունենալ Սյունիքում։ Տավուշում սահմանազատման ավարտից հետո սրվում է խոսակցությունները, որ հաջորդը լինելու է հենց Սյունիքում։
Ինքը՝ գործող իշխանության ղեկավարը, ևս չի բացառում նման զարգացումները։ Վերջին օրերին նա հանդիպումներ էր ունենում Սյունիքի մարզում տեղի բանկիչների, գյուղացիների հետ և նշել է, որ քննարկում են նաև սահմանազատումը Սյունիքից անցկացնելու հնարավորությունը։
Փաշինյանը հստակ չի հաստատել այդ հանգամանքը, նշել է, որ սահմանազատման հաջորդ հասցեն որոշելու են Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովները կանոնակարգի հաստատումից հետո, իսկ կանոնակարգը, ըստ պաշտոնական Երևանի ու Բաքվի, պիտի հաստատվի մինչև հուլիսի 1-ը։
Այդուհանդերձ, սահմանազատումը հենց Սյունիքից անցկացնելու Փաշինյանի առաջարկը չափազանց վտանգավոր է թվում։ Գործող իշխանության ղեկավարը պնդում է, թե բոլոր այն հատվածներում, որտեղ Հայաստանն է առաջ գնացել, հետ են քաշվելու, նույնը կատարելու է նաև Ադրբեջանը։
Հայաստանի տարածքում Ադրբեջանն այս պահին սահմանը խախտել և առաջ է եկել հատկապես Վայոց ձորի և Գեղարքունիքի մարզի հատվածներում։ Ուստի հաջորդ սահամանազատումը տրամաբանորեն ճիշտ կլիներ անել այդ հատվածներից, հանրությանը ցույց տալու, որ Ադրբեջանը շահագրգիռ է սահմանազատման մեջ և հետ կքաշվեն իր զբաղեցրած տարածքներից, իսկ այժմ Սյունիքում, որտեղ հայկական կողմը բավական նպաստավոր դիրքեր ունի և որևէ հատվածում առաջ չի գնացել, հայկական կողմում սահմանազատում անելուց հետո, Ադրբեջանը կարող է ինչ-որ պատրվակով հրաժարվել Վայոց ձորի և Գեղարքունիքի մարզերի հետ քաշվելուց՝ հերթական անգամ ցույց տալով, որ պայմանավորվածության է գնացել Փաշինյանի հետ, իսկ գործող իշխանությունն ընդամենը մոլորեցնում է սեփական հանրությանը։
Նման պայմաններում, երբ Փաշինյանը քարտեզը ծոցում շրջում է գյուղերում, Երևանում պետք է տեղի ունենար Ազգային ժողովի արտահերթ նիստը՝ կառավարության հրաժարականի ընդդիմության առաջարկած բանաձևը քննարկելու նպատակով, ընդդիմությունն էլ հանրահավաք էր գումարել Բաղրամյան-Դեմիրճյան խաչմերուկում։ Ինչպես և սպասելի էր արտահերթ նիստը տեղի չունեցավ, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը պարզապես չէր ներկայացել նիստին և անհրաժեշտ քվորումը չէր հավաքվել։ Անհարժեշտ 54 պատգամավորներից նիստին գրանցվել էին միայն ընդդիմության 34 պատգամավորները։ Ընդդիմությունն էլ բազմամարդ հանրահավաք է արել Բաղրամյան պողոտայում, նշել, որ շարունակելու են բողոքի գործողությունները։
Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը հայտարարել է, թե նախատեսում են հանդիպել քաղաքական ուժերի հետ, շարունակելու քննարկումները և առավել մասնակցային դարձնելու գործընթացը։
«Ընդլայնելու ենք պայքարի գործիքակազմը, օրը մեջ հավաքվելու ենք Սուրբ Աննա եկեղեցու բակում, ունենալու ենք զրույցներ նոր որակի երկիր ունենալու գաղափարական այլ հարցերի շուրջ»,- նշել է Բագրատ արքեպիսկոպոսը։
Մինչդեռ ընդդիմությունն այս տեմպերով սպառնում է կրկնել բոլոր նախորդների ճակատագիրը, որոնք ձախողվեցին։
«Համահայկական ճակատ» շարժման առաջնորդ, պաշտպանության նախկին նախարար, գեներալ-մայոր Արշակ Կարապետյանի գնահատմամբ՝ Հայաստանում կարիք կա ավելի արմատական և ինստիտուցիոնալ պայքար մղելու գործող իշխանությունների դեմ։ Կարապետյանն իր հարցազրույցներից մեկում նշել էր, որ Փաշինյանը հստակ համակարգ է ստեղծել իր անձի և անվտանգության պահպանության համար և այդ համակարգը լավ, թե վատ գործում է, իսկ Փաշինյանին հեռացնելու համար հարկավոր է սեփական համակարգը ստեղծել, որը կկարողանա պայքար մղել իշխանական համակարգի դեմ։
Ցավալիորեն ներկայիս ընդդիմությանն առայժմ չի հաջողվել որևէ համակարգային պայքարի դրսևորում ցուցադրել, հանրությանը համոզել, որ հստակ պատկերացնում են իրենց անելիքները։