ԵՄ-ն համաձայնության չի եկել Ֆոն դեր Լեյենի նշանակման շուրջ
Բրյուսելում ԵՄ գագաթնաժողովի մասնակիցները չեն կարողացել վերջնական համաձայնության գալ Եվրամիության նոր ղեկավարության, այդ թվում Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահի նշանակման շուրջ. այս պաշտոնին երկրորդ ժամկետի համար հավակնում է Ուրսուլ ֆոն դեր Լեյենը: Այս մասին լույս հունիսի 18-ի գիշերը հայտարարել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը։
Դիվանագետների շրջանում dpa գործակալության աղբյուրների համաձայն, անհամաձայնության պատճառներից մեկն այն էր, որ աջ կենտրոնամետ Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) ներկայացուցիչները, որոնք ներառում են Գերմանիայի Քրիստոնեա-դեմոկրատական միությունը (CDU) և Քրիստոնեա-սոցիալական միությունը (CSU) ցանկանում էր ապահովել, որ Եվրոպական խորհրդի նախագահի պաշտոնում նշանակումը միանգամից հինգ տարի չֆիքսվի։ Սա կնշանակեր, որ տեսականորեն ԵԺԿ-ն կարող է այդ պաշտոնին հավակնել երկուսուկես տարուց։ Սոցիալ-դեմոկրատները, սակայն, համաձայն չեն եղել այս առաջարկի հետ։
Հունիսի սկզբին կայացած Եվրախորհրդարանի ընտրություններում ԵԺԿ-ն դարձել է ամենաուժեղ քաղաքական ուժը։ Հետևաբար հավանական էր համարվել, որ նրա առաջատար թեկնածուն՝ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը, կարող է մնալ ԵՄ հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում ևս հինգ տարի:
ԵՄ երկրների և կառավարությունների ղեկավարների հաջորդ հանդիպումը կկայանա հաջորդ շաբաթվա վերջին։ Կրկին կքննարկվեն Եվրամիության բարձրագույն պաշտոնների թեկնածուները: