ԵԱՀԿ-ն դեգրադացվել է և սպասարկում է Արևմուտքի շահերը․ Լավրով
Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունը (ԵԱՀԿ) դեգրադացվել է և ծառայում է Արևմուտքի շահերին, ինչը նման փորձերին ավելի արդյունավետ հակազդեցություն է ենթադրում։ Ինչպես փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին, այս մասին Մինսկում Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Մենք պատմեցինք, թե ինչպես ենք համագործակցում Միավորված ազգերի կազմակերպությունում ու Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունում՝ չնայած այն բանին, որ վերջինս ամբողջությամբ դեգրադացվել է և սկսել, ըստ էության, սպասարկել Արևմուտքի շահերը։ Այնուամենայնիվ հենց սա էլ պահանջում է ավելի արդյունավետ հակազդեցություն Հելսինկյան եզրափակիչ ակտից ի վեր ԵԱՀԿ-ի գործունեության հիմքում դրված բոլոր սկզբունքները վերաշարադրելու ու մոռացության մատնելու նման փորձերին», - ընդգծել է ՌԴ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:
Նրա խոսքով՝ ԵԱՀԿ-ն չի կարողացել դառնալ կազմակերպություն, որը հոգում է իր անդամների մեծամասնության շահերի մասին։
«Այն, ըստ էության, վերածվել է գործիքի նրանց ձեռքին, ովքեր օվկիանոսից այն կողմ մանիպուլացնում են եվրոպական գործընթացներն և վերջին տարիներին պարզապես ենթարկեցրել են Եվրոպան իրենց շահերին ու ազատվել դրանից որպես տնտեսական մրցակից», - հավելել է Լավրովը։