Ռուսաստանի նյարդային արձագանքը
Ռուսական կողմը չափազանց ափսոսում է Հայաստանի մասնակցության համար Վաշինգտոնում կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին։ ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինն այդ մասին ասել է «ՌԻԱ Նովոստիին»՝ մեկնաբանելով ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի 75-ամյակի գագաթնաժողովին։
Ըստ Գալուզինի, Հայաստանը մնում է ՀԱՊԿ անդամ և հանդիսանում է բազմաթիվ երկկողմ պայմանագրերի կողմ՝ ռազմական և ռազմատեխնիկական ոլորտներում։
«Երևանի մտահոգությունները քննարկելու կառուցողական մոտեցման փոխարեն, ցավոք, նրանք այլ ուղի ընտրեցին»,- հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարարի տեղակալը։
«Հայաստանը գերադասում է մեծացնել փոխգործակցությունը ՆԱՏՕ-ի կամ դաշինքի առանձին անդամների հետ, հատկապես ՆԱՏՕ-ի չափանիշների ներդրման, զենքի գնման կամ համատեղ մարտական ​​պատրաստության միջոցառումներ իրականացնելու առումով, էլ չեմ խոսում Վաշինգտոնում ընթացող այս ռազմաքաղաքական դաշինքի գագաթնաժողովին մասնակցելու մասին։ Այս ամենը չի կարող այլ բան չառաջացնել, բացի ծայրահեղ ափսոսանքից»,- ընդգծել է Գալուզինը։
Դիվանագետի տեսանկյունից` այդպիսի տեմպերով խորացնելով համագործակցությունը նրանց հետ, ում նպատակը Ռուսաստանի ռազմավարական պարտությունն է, Երևանն իր ձեռքով ռիսկի է դիմում լրջորեն ապակայունացնել իրավիճակը Հարավային Կովկասում, այդ թվում՝ ի վնաս սեփական երկրի անվտանգության։
Այս նյարդային արձանագրումը հերթականն է ՌԴ հայտարարություններից, որ վերջին շրջանում հնչում են Երևանի հասցեին։ Մոսկվան պարբերաբար զգուշացնում է հնարավոր հետևանքների մասին, իսկ գործող իշխանությունները շարունակում են արևմտամետ կուրսը։