Ադրբեջանի բացահայտ սպառնալիքն ու պատասխանն ԱՄՆ-ին
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունն անցել է Հայաստանի դեմ բացահայտ սպառնալիքներին, հայտարարելով, թե վերջին շրջանում հայկական ուժերն իբր ծանր զինատեսակներ են կիրառել Քելբաջարի և անօդաչու սարք՝ Թովուզի ուղղությամբ։
Բաքուն նաև քննադատել է արևմտյան պետություններին Հայաստանի հետ ռազմական համագործակցությունը խորացնելու համար. «Միացյալ Նահանգների կողմից Հայաստանում անցկացված զորավարժությունները, Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանին մահաբեր զենքերի տրամադրումն ու ԵՄ կողմից՝ Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի քողի ներքո Երևանին 10 միլիոն եվրոյի ռազմական օգնության տրամադրումը, ոգեշնչում են օկուպացիոն Հայաստանին, որպեսզի նոր սադրանքների դիմի և Ադրբեջանի դեմ հերթական պատերազմին նախապատրաստվի»:
Ուշագրավ է, որ Ադրբեջանի այս լկտի արձագանքը հետևում է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան հաղորդագրությանը։ Մեկնաբանելով Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Լուիս Բոնոյի Երևան կատարած այցը՝ Երևանի դեսպանատնից նշել էին, թե «Այժմ եկել է ժամանակը խաղաղության համաձայնագրի, որը թույլ կտա վերհանել Հարավային Կովկասի սոցիալական և տնտեսական ներուժը»։
Փաստացի, Ադրբեջանը ՊՆ-ի միջոցով է պատասխանում, որ խաղաղության համաձայնագրի ժամանակը բոլորովին էլ չի եկել։ ՀՀ ԱԳՆ-ից արձագանքել էին Ադրբեջանի սպառնալիքներին, նշել էին, թե Հայաստանի Հանրապետությանն էսկալացիոն հռետորաբանության մեջ ներքաշելու փորձերն անընդունելի են։ ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանն «անհասկանալի» էր անվանել ադրբեջանական հայտարարությունը, նշել, թե Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմի դիվանագիտական խողովակներով և հրապարակայնորեն արված առաջարկները սահմանային միջադեպերի և/կամ դրանց մասին տեղեկությունների հետաքննության՝ Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծելու մասին շարունակում են անարձագանք մնալ Ադրբեջանի կողմից: «Նման մեխանիզմի գործարկումը հնարավորություն կտար պարզաբանել ցանկացած իրավիճակ և կկանխարգելեր իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկությունների տարածումը», - նշված է հաղորդագրությունում: