Բելառուսում էլեկտրական սկուտերները կհավասարեցվեն տրանսպորտային միջոցներին
Բելառուսում անձնական շարժունակության սարքերը, ներառյալ էլեկտրական սկուտերները, առաջարկվում է հավասարեցնել  տրանսպորտային միջոցներին: Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է հանրապետության ՆԳՆ պետավտոտեսչության գլխավոր տնօրինության պետ Վիկտոր Ռոչենկովը։
«Ներդրվել է անհատական ​​շարժունակության սարքի նոր սահմանում։ Սա տրանսպորտային միջոց է, դրա հիմնական տեխնիկական բնութագրերը ներառում են ժամում մինչև 25 կիլոմետր արագություն»,- ասաց Ճանապարհային ոստիկանության պետը։
Նա հավելեց, որ այն տրանսպորտային միջոցները, որոնց արագությունը ըստ տեխնիկական բնութագրի 25 կմ/ժ-ից ավելի է, կհամարվեն մեխանիկական տրանսպորտային միջոցներ, որոնք ենթակա են գրանցման և ճանապարհային երթևեկությանը մասնակցելու այլ ընթացակարգերի։
Ռոչենկովը պարզաբանել է, որ «անձը, ով ճանապարհորդում է անձնական շարժունակության սարքով, կհամարվի վարորդ»։ Ճանապարհային ոստիկանության պետի խոսքով՝ անհատական ​​շարժման սարքերի մասով երթեւեկության կանոններում փոփոխություններ կատարելու անհրաժեշտությունը պայմանավորված է վիճակագրական տվյալներով։ «Անհատական ​​շարժունակ սարքերով երթեւեկող անձանց մասնակցությամբ ճանապարհատրանսպորտային պատահարների թիվն աճել է 70 տոկոսով»,- ասել է Բելառուսի ՆԳՆ ճանապարհային ոստիկանության պետը։