ՌԴ-ն ակնկալում է հնարավորինս շուտ պայմանագիր կնքել Իրանի հետ. Շոյգու
Ռուսաստանը ավարտում է ներքին պետական ընթացակարգերը, որոնք անհրաժեշտ են Մոսկվայի և Թեհրանի միջև նոր հիմնարար միջպետական համաձայնագրի ստորագրմանը ամենաբարձր մակարդակով նախապատրաստելու համար, ասել է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն, գրում է Interfax-ը։
«Մենք ակնկալում ենք նոր հիմնարար միջպետական համաձայնագրի վաղաժամկետ կնքումը։ Մենք ավարտում ենք ներքին պետական ընթացակարգերը, որոնք անհրաժեշտ են նախագահների (Ռուսաստանի և Իրանի) ստորագրման փաստաթղթերի պատրաստման համար»,- ասել է նա Գերագույն խորհրդի քարտուղարի հետ զրույցում։
«Մենք պատրաստ ենք մեծացնել փոխգործակցությունը Անվտանգության խորհրդի միջոցով, մենք շարունակում ենք վերահսկողության տակ պահել ամենաբարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների գործնական իրականացման հարցերը»,- ասել է Շոյգուն։
Նրա խոսքով, Իրանի միանալը BRICS-ին լրացուցիչ հնարավորություններ է ստեղծել իր անդամների միջև փոխգործակցության որակը բարելավելու համար, որպեսզի ձևավորվի միասնական և անբաժան ռազմավարական անվտանգության ճարտարապետություն և արդար բազմակենտրոն աշխարհակարգ: