Իրանը հայտարարել է իր «Chamran-1» հետազոտական ​​արբանյակի հաջող արձակման մասին
Իրանը շաբաթ օրը Qaem-100 հրթիռի վրա ուղեծիր է ուղարկել իր «Chamran-1» հետազոտական ​​արբանյակը՝ նշելով երկրի տիեզերական ծրագրի ևս մեկ կարևոր ձեռքբերում, հայտնել է իրանական Tasnim գործակալությունը:
Արբանյակը Օդատիեզերական հետազոտությունների ինստիտուտի և մասնավոր տեխնոլոգիական ընկերությունների հետ համատեղ նախագծել և կառուցել է Iran Electronics Industries (SAIran) տիեզերական խումբը:
Մոտ 60 կիլոգրամ կշռող արբանյակի հիմնական խնդիրն է ապարատային և ծրագրային համակարգերի փորձարկումը՝ ուղեծրային մանևրների տեխնոլոգիան փորձարկման  համար։
Արբանյակը միաժամանակլ կատարում է երկրորդական առաքելություններ՝ դրանց թվում՝ տիեզերական համակարգերում սառը գազի շարժիչ ենթահամակարգերի, ինչպես նաև նավիգացիայի և դիրքի վերահսկման ենթահամակարգերի աշխատանքի գնահատումը:
Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) օդատիեզերական ուժերի մասնագետների մշակած Qaem-100 պինդ վառելիք կրիչը երկրորդ ուղեծրային թռիչքի ընթացքում հաջողությամբ ուղեծիր է ուղարկել իր «Chamran-1» արբանյակը: