Հանքարդյունաբերության դերը Հայաստանի տնտեսության մեջ հսկայական է. նախարար
Այնպիսի երկրներում, ինչպես Հայաստանն է, հանքարդյունաբերության դերն արտահանման ծավալների առումով հսկայական է, և տնտեսության վրա այս ոլորտի ազդեցությունների ցանկը երկար է շարունակվում։ Այս մասին սեպտեմբերի 27-ին Հայաստանի հանքարդյունաբերությանը նվիրված ֆորումի ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը։
Նա հավելեց, որ նման միջոցառումներն անհրաժեշտ են ոլորտի ներկա վիճակը գնահատելու և հետո միայն ապագայի ծրագրեր մշակելու համար։
Սանոսյանը հիշեցրեց, որ անցյալ տարի ընդունվել է հանքարդյունաբերության զարգացման ռազմավարություն, և որոշակի մտքեր են ձևակերպվել, թե ինչպես կարելի է այն զարգացնել առաջիկա տասնամյակներում։
Նա տեղեկացրեց, որ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի, Երևանի պետական համալսարանի և Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության միջև համագործակցության հուշագիր կստորագրվի։
Նախարարի խոսքով՝ դա թույլ կտա համատեղ իրականացնել նախագծեր, որոնք կնպաստեն նաև ոլորտի զարգացմանը։