«Մոլիբդենի պաշարներով Հայաստանը ճանաչված է աշխարհում». Վարդան Ջհանյանի զեկույցը՝ հանքարդյունաբերության ֆորումին
Հանքարդյունաբերության ֆորումին Հանքագործների ու մետալուրգների միության նախագահ, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Վարդան Ջհանյանն բոլոր կանխատեսումները ցույց են տալիս, որ պղինձն ու մի շարք այլ մետաղներ լինելու են  մոտակա դարաշրջանի զարգացման կարևորագույն շարժիչ ուժերը։
Ներկայացված հետազոտությամբ՝ մինչև 2035 թ․ պղնձի պահանաջարկն ունենալու է կրկնակի աճ, իսկ պղնձի արտադրությունը չի հասնելու այդ պահանջարկի մակարդակին․ «Մենք տեսնում ենք, որ 2035 թ․ դրությամբ պղնձի դեֆիցիտը համաշխարհային շուկաներում ցածր արտադրողականության 1,5 մլն տոննա, ցածրի դեպքում 9,9 միլիոն, իսկ բարձրի դեպքում նույնիսկ կանախտեսվող ամնեալավ արտադրության դեպքում՝ 1,5 մլն տոննաի դեֆիցիտ է լինելու»։
«Մոլիբդենի պաշարներով Հայաստանը ճանաչված է աշխարհում, և նույնիսկ, երբ ոլորտի մասին խոսում ենք հասարակության լայն շրջանակների հետ, բոլորը հիշում են, որ Հայաստանն ունի 7-8% մոլիբդենի պաշարներ, մենք բոլորս ուրախանում ենք, որ ինչ-որ մի տեղ այսպիսի նշանակալի դեր ունենք աշխարհում, բայց, ցավոք սրտի, այդպես չէ, Հայաստանի չունի այդքան պաշարներ, դա հին լեգենդներից է։
Հայաստանի մոլիբդենի հաստատված պաշարներն աշխարհում կազմում են ընդամենը 1%»։