ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանի ընթացքում Լիզ Քրիստոֆերսենը բարձրացրել է Լեռնային Ղարաբաղում մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակը․ «ՀայաՔվե»
Ստրասբուրգում Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) աշնանային նստաշրջանի ընթացքում նորվեգացի պատգամավոր Լիզ Քրիստոֆերսենը բարձրացրել է Լեռնային Ղարաբաղում մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակը և Ադրբեջանում հայ բանտարկյալների ճակատագիրը։
Որպես գլխավոր զեկուցող՝ «Ադրբեջանում մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության և ժողովրդավարության վատթարացում» թեմայով, նա ընդգծել է COP29-ին ընդառաջ երկրի վատ արդյունքները։
«Մենք բախվում ենք չլուծված իրավիճակին հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական գերիների շուրջ, որոնք դեռևս գտնվում են Ադրբեջանում, ինչպես նշված էր 2023 թվականի մեր 2483 բանաձևում, ի լրումն վախի առ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի վերահսկողության տակ առնելուց հետո էթնիկ և մշակութային զտումների»: