Հայաստանում խոսքի ազատության մակարդակը գնահատվում է բարձր՝ թե՛ հասարակության, թե՛ լրատվամիջոցների համար. Հասմիկ Հակոբյան
Հասմիկ Հակոբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է․
Հայաստանում խոսքի ազատության մակարդակը գնահատվում է բարձր՝ թե՛ հասարակության, թե՛ լրատվամիջոցների համար: Այս մասին ԱՄՆ ՄԶԳ-ի հետազոտության արդյունքներն են փաստում:
Անցկացված հարցման մասնակիցների 75%-ը համարում է, որ ազատ է արտահայտվելու իր կարծիքը, իսկ մեդիայի դեպքում այս ցուցանիշը կազմում է 72%։
2023-ի համեմատ, 8%-ով ավելացել է այն մարդկանց թիվը, որոնք վստահ են, որ իշխանություններն ու համապատասխան կառույցները պաշտպանում են խոսքի ազատությունը:
Հարցման մասնակիցները նշում են, որ Հայաստանում անհատներն ու լրագրողները կարող են ազատ արտահայտվել իշխանության և ընդդիմության վերաբերյալ՝ առանց հետևանքներից վախենալու:
Մտահոգություններ կան, սակայն, խոսքի ազատության չարաշահման վերաբերյալ, երբ վիրավորանքներն արդարացվում են խոսքի ազատությամբ: 80%-ը կարծում է, որ ատելության խոսքը լուրջ խնդիր է, և այն ավելի հաճախ հանդիպում է առցանց՝ համաձայն հարցվածների 66%-ի: