Իվանաշվիլին չակերտներ է բացում․ Մհեր Ավետիսյան
Մհեր Ավետիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է․
Իվանաշվիլին չակերտներ է բացում
Մեր հարևան Վրաստանի փաստացի ղեկավար Բիձինա Իվանաշվիլին վերջերս շատ կարևոր չակերտներ բացեց, մասնավորապես հայտարարելով, որ Արևմուտքում իրեն առաջարկել են, որպեսզի Վրաստանը երեք, չորս օրով ներքաշի պատերազմի մեջ Ռուսաստանի դեմ, որից հետո վրաց ժողովուրդը կբարձրանա լեռները և արևմտյան օգնությամբ պարտիզանական մարտեր կմղի Ռուսաստանի դեմ, և սա է եղել հիմնական պատճառը, որ Վրաստանը սկսել է Արևմուտքից հեռանալու և Ռուսաստանի հետ հարաբերություններ վերականգնելու քաղաքականություն իրականացնել։
Անկեղծ ասած, իմ կարծիքով, այս չակերտների բացումը պետք է, որ հայաստանյան ներքաղաքական կյանքում դառնար լուրջ քաղաքական քննարկումների առարկա, հատկապես այն ֆոնին, երբ Հայաստանում ևս շատերը պնդում են, որ Հայաստանը պետք է դեպի Արևմուտք շարժվի, իսկ Հայաստանի քաղաքական իշխանություններն էլ փաստացի երկու լարի վրա խաղալու քաղաքականություն են իրականացնում, բայց ցավոք սրտի հայաստանյան քաղաքական դաշտում այս կարևոր քաղաքական հայտարարությունը մեծ արձագանք չստացավ և լայն քննարկումների չարժանացավ, բայց իրականում սա շատ կարևոր քաղաքական գնահատական է, որը հնչեցրեց պարոն Իվանաշվիլին և մեր քաղաքական <<էլիտան>> պետք է լրջագույնս քննարկումներ սկսկի այս թեմայով, քանզի ակնհայտ է, որ դեպի Արևմուտք Հայաստանի շարժվելու դեպքում նմանատիպ մի առաջարկ էլ արվելու է Հայաստանին։
Հայաստանին ևս Արևմուտքը ցանկանալու է ներքաշել պատերազմի մեջ` Ռուսաստանի համար երկրորդ ճակատ բացելու և Ռուսաստանի համար գեոպալիտիկ նոր խնդիրներ ստեղծելու նպատակով։ Առաջիկայում մեր հարևան Վրաստանում կարևոր իրադարձություններ են` պարլամենտական ընտրություններ, և ես անկեղծորեն ցանկանում եմ մեր հարևան վրաց ժողովրդին սառը դատողությամբ և քաղաքական հավասարակշռվածությամբ կայացնելու ճիշտ որոշում, որպեսզի Վրաստանը հեռու մնա աշխարհաքաղաքական խաղերից և չհայտնվի արևմտյան գերտերությունների տեսադաշտում այն իմաստով, որ Վրաստանից ևս կերտեն Արևմուտքի շահերը սպասարկող գործիքի։
Մեզ` որպես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների, շատ կարևոր է, որ մեր հարևան Վրաստանում կայունություն լինի և Վրաստանը չներքաշվի հակառուսական արևմտյան պայքարի ծիր։