«Եվրասիա» և հայ-ռուսական ժողովուրդների բարեկամության թանգարանը նշեցին Համո Սահյանի 110-ամյակը
Միջոցառմանը մասնակցել են «Եվրասիա» ԱԿՀ ներկայացուցիչները, Համո Սահյանի անվան գրադարանի տնօրենը, բանաստեղծի որդին՝ Նաիրի Սագյանը, բանաստեղծուհի Կարինե Ամիրյանը, տենոր Վանո Թադևոսյանը և «Մշակութային Հայաստան «Գայանե»» ՀԿ-ի նախագահ Գայանե Փահլևանյանը։
Մասնակիցները ընթերցեցին Համո Սահյանի ստեղծագործությունները հայերեն և ռուսերեն։ Հնչեցին նրա բանաստեղծությունների հիման վրա գրված ռոմանսներ։ Բոլոր մասնակիցները նշեցին, որ հաջողվել է ստեղծել եզակի տարածք՝ մշակութային ժառանգության կարևորության քննարկման և նրան հարգանքի տուրք մատուցելու համար։
«Եվրասիա» ԱԿՀ-ն՝ ինքնավար ոչ առևտրային կազմակերպությունը, իրականացնում է հումանիտար ծրագրեր՝ ուղղված միջազգային հաղորդակցության զարգացմանը։ Նրա նպատակը եվրասիական տարածքում ինտեգրման գործընթացների ամրապնդումն է՝ պահպանելով ժողովուրդների ազգային ինքնությունը։
«Եվրասիայի» հիմնական ուղղություններից է դպրոցականներին, ուսանողներին և երիտասարդ մասնագետներին աջակցելը։ Ծրագրերը ներառում են կրթական ծրագրեր, փոխանակումներ, պրակտիկա խոշոր պետական և մասնավոր բարձր տեխնոլոգիաների ընկերություններում և մեդիա դպրոցում։ Նախագիծը ներառում է նաև մասնագիտական հարթակներ և ֆորումներ դպրոցների և բուհերի ուսուցիչների համար, դրամաշնորհներ լրագրողների և բլոգերների համար, բիզնես առաքելություններ՝ ապրանքներ վաճառելու և ձեռներեցների համար գործընկերներ գտնելու համար, աջակցություն պատմության և մշակույթի պահպանման ոլորտներին ուղղված ծրագրերին։