Մեզ համար ռազմավարական առաջնահերթություն է մնում մատուցվող ծառայությունների որակի շարունակական բարելավումը
Կոպենհագենում ընթանում է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) Եվրոպական տարածաշրջանային կոմիտեի 74-րդ նստաշրջանը (RC74)։
Օրակարգում Եվրոպական տարածաշրջանի գործող 2020-2025 թթ. աշխատանքային ծրագրի կատարողականն է, առաջիկա անելիքների պլանավորումը, առողջապահական ոլորտի մարտահրավերների դիմակայմանը վերաբերող հարցերը:
«Առողջության համընդհանուր ծածկույթի հովանու ներքո` որպես ԱՀԿ աշխատանքային ծրագրի առանցքային առաջնահերթություն, Հայաստանը ձեռնարկում է լրացուցիչ բարեփոխումների լայն շրջանակ, ներառյալ` առողջության առաջնային պահպանման օղակի ամրապնդումը` կենտրոնանալով մատչելի և հասանելի առողջապահական ծառայությունների մատուցման վրա: Մեզ համար ռազմավարական առաջնահերթություն է մնում մատուցվող ծառայությունների որակի շարունակական բարելավումը»,- իր ելույթում նշել է նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Նախարարը հատուկ ընդգծել է Կոմիտեի նստաշրջանի ընթացքում հոգեկան առողջության թեմայի արդիականությունը. «Շատ կարևոր է տեսնել, որ հոգեկան առողջությունը և հոգեբանական աջակցությունը հատուկ առաջնահերթություն են այսօրվա օրակարգում, և հուսով ենք, որ ազգային և Համաեվրոպական կոալիցիաները վճռորոշ դեր կխաղան հոգեկան առողջության խնդիրների առաջմղման գործում՝ հատկապես բռնի տեղահանված անձանց, այդ թվում` երիտասարդների և այլ խոցելի խմբերի կարիքների լուծման համար»։
Նստաշրջանին, ի թիվս ոլորտային բազմաբնույթ հարցերի, քննարկվել են Եվրոպական տարածաշրջանում արտակարգ իրավիճակներին արդյունավետ պատրաստվածության և արձագանքման 2024-2029 թթ. նոր ռազմավարությունը, այդ թվում` արագ արձագանքման բժշկական խմբերի 2024-2030 թթ. գործողությունների պլանը:
Հատկանշական է, որ RC74-ի ընթացքում նախատեսված է նաև ԱՀԿ մարմինների և կոմիտեների անդամության առաջադրումներ և ընտրություններ՝ ներառյալ տարածաշրջանային գրասենյակի տնօրենի ընտրությունը: