Մադրիդյան սկզբունքներով Արցախը, ներառյալ Քարվաճառն ու Քաշաթաղը, լինելու էին հայկական այնքան ժամանակ, մինչև տեղի չունենար Արցախի կարգավիճակի հանրաքվեն․ «ՀայաՔվե»
Արցախյան հարցի կարգավորման բանակցային բոլոր փաստաթղթերում՝ փաթեթային, փուլային, ընդհանուր պետություն տարբերակներ, Կազանյան փաստաթուղթ և այլն, պարտադրող ոչինչ չի եղել, այդ փաստաթղթերը եղել են միջնորդական առաջարկություններ, այլ ոչ իրավարար վճիռներ, որոնք պարտադիր են կատարման համար։
Մադրիդյան սկզբունքներով Արցախը, ներառյալ Քարվաճառն ու Քաշաթաղը, լինելու էին հայկական այնքան ժամանակ, մինչև տեղի չունենար Արցախի կարգավիճակի հանրաքվեն։ Այդ հանրաքվեի մասնակիցների 75 տոկոսը հայեր էին լինելու։
Իսկ հիմա ողջ Արցախը բռնազավթված է, հայաթափված։ Իսկ Նիկոլ Փաշինյանն էլ այն ճանաչել է Ադրբեջանի մաս, ստորագրել է Գրանադայի փաստաթուղթն այդ մասին, մնացել է ստորագրի հայ-ադրբեջանական «խաղաղության» պայմանագիրը։