Եթե Արցախի ճակատագիրը կանխորոշված լիներ, Նիկոլ Փաշինյանը չէր կատարի Արցախի ինքնորոշման իրավունքը միջազգայնորեն ճանաչել տալու մասին հայտարարություններ. ՀայաՔվե
Եթե Արցախի ճակատագիրը կանխորոշված լիներ, Նիկոլ Փաշինյանը չէր կատարի Արցախի ինքնորոշման իրավունքը միջազգայնորեն ճանաչել տալու մասին հայտարարություններ։
Երբ Նիկոլ Փաշինյանը 2018-ին գալիս էր իշխանության, հիմնական մեղադրանքը, որը հնչում էր նրա հասցեին, կապված էր Արցախի հարցում հնարավոր զիջումների հետ։
Ի պատասխան այդ ամենի՝ 2018թ․ մայիսի 8-ին նա հայտարարեց, որ իր կառավարության առջև դրված խնդիրն Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումն է։ Նույնը վերահաստատեց հաջորդ օրը Արցախ կատարած այցի ժամանակ։
Անգամ եթե ընդունենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը 2018 թ․ մայիսին չէր տիրապետում բանակցային գործընթացին, դրա համար էր նման հայտարարություն արել, հիշենք, որ 2020 թ․ փետրվարի 12-ին նա ևս հայտարարել է, որ «ստեղծված են ամենաբարենպաստ պայմանները Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն իրացնելու համար»։