Մենք քաղաքական «տանիք» փնտրելու կարիք չունենք. «Սպայկայի» տնօրենը մեկնաբանել է տարածվող լուրերը. «Փաստ»
Գաղտնիք չէ, որ ժամանակ առ ժամանակ Հայաստանի առաջատար գյուղատնտեսական հոլդինգը՝ «Սպայկան», հայտնվում է լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում: Վերջին շրջանում այս կազմակերպության հետ կապված նորից տարբեր թեմաներ են շրջանառության մեջ դրվում: «Փաստը» կապ հաստատեց «Սպայկա» ՍՊԸ միակ սեփականատեր և գլխավոր տնօրեն Դավիթ Ղազարյանի հետ՝ խնդրելով մեկնաբանել, թե ինչի հետ է կապված այսքան մեծ «ուշադրությունն» իր ընկերության հանդեպ: «Ըստ երևույթին, այն շրջանակներին, որոնք կանգնած են Ձեր իսկ նշած «ուշադրության» թիկունքում, բացարձակ հետաքրքիր չեն ո՛չ մեր երկրի տնտեսությունը, ո՛չ զարգացման հնարավորությունները, ո՛չ էլ, առավել ևս, այն խոշոր ներդրումները, որ իրականացնում է «Սպայկան»:
Կարծում եմ՝ գլխավոր պատճառը սա է, մնացածը վնասարարության փորձեր են»,-ասաց Ղազարյանը՝ հավելելով, որ իրենք հիմա լուրջ մեգանախագծեր են իրականացնում, որոնց մասին առաջիկայում հանրությունը կիրազեկվի ամենայն մանրամասնությամբ: Այդուամենայնիվ, անկախ պատճառներից, քանիցս շեշտադրվում են «Սպայկայի» քաղաքական «տանիքների» և նման այլ թեմաներ:Ի վերջո, ո՞վ է «Սպայկայի» տանիքը: «Ծիծաղելի պնդում է. մենք կայացած ընկերություն ենք և քաղաքական «տանիք» ունենալու կամ փնտրելու կարիք չունենք»,-ասաց «Սպայկայի» տնօրենը: Վերջերս տեղեկություն էր հրապարակվել, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ, Երևանի փոխքաղաքապետ Արմեն Փամբուխչյանի հայրը՝ Սոկրատ Փամբուխչյանը, 40 հեկտար մակերեսով հողեր է ձեռք բերել Արմավիրի մարզի Շենիկ գյուղում։ Փամբուխչյանը մտադիր է դեղձի այգի հիմնել և այս նպատակով 1,5 միլիարդ դրամի վարկ է ստացել: Այս գործի մեջ շոշափվում է նաև «Սպայկա» ընկերության անունը։
Ի վերջո, ինչպե՞ս է եղել, որ «Սպայկա» ընկերությունը բանկում հանդես է եկել որպես երաշխավոր։ Դավիթ Ղազարյանը նախ կոչ արեց չմոռանալ, որ «Սպայկան» Հայաստանի խոշորագույն ագրոհոլդինգն է: «Ու շատ բնական է, որ բոլոր այն տարածաշրջաններում, որտեղ մենք գործունեություն ենք ծավալում, շահագրգռված ենք, որ գյուղատնտեսությունը, մասնավորաբար պտղաբուծությունը զարգանա: Ըստ այդմ, աջակցում ենք բազմաթիվ գյուղացիական տնտեսությունների, որոնք այդ ուղղությամբ պատրաստ են աշխատել: «Սպայկան» արդեն հարյուրավոր նման կազմակերպությունների և անձանց է աջակցել, նրանց թվում է և ձեր հիշատակած անձնավորությունը: Սա ընդունված աշխատաոճ է թե՛ ամբողջ աշխարհում, թե՛ Հայաստանում»,-ասաց Ղազարյանը: