Թրամփի վարչակազմում հայամետ գործիչների թիվն աճում է
ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի ընտրությունը կարող է նոր հնարավորություններ բացել Հայաստանի, ամերիկահայ համայնքի, լոբբիստական կազմակերպությունների համար։ Մինչ Փաշինյանի իշխանությունն ու նրան կցված հաստիքային արևմտամետները ողբում են դեմոկրատների պարտության համար և նոր պատերազմ գուժում, 47-րդ նախագահն առանցքային պաշտոններում նշանակվելու առաջարկներ է անում գործիչների, որոնք բավական լավ հայտնի են հայկական շրջանակներին, քանիցս առաջ են մղել հայկական օրակարգը։
Երեկ հայտնի դարձավ, որ նախկին կոնգրեսական Թուլսի Գաբարդը կղեկավարի Ազգային հետախուզությունը: Նա փաստացի ղեկավարում և համակարգում է 18 հետախուզական գործակալություն: Համատեղության կարգով նախագահի գլխավոր խորհրդականն է հետախուզության գծով: Գաբարդը 2017 թ. Ֆրենկ Փալոնի հետ այցելել է Հայաստան և Արցախ, միշտ միացել է Ցեղասպանության ճանաչման բանաձևերին, դատապարտել ադրբեջանական հարձակումն Արցախի վրա։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ պետքարտուղարի պաշտոնն առաջարկվել է մեկ այլ հայամետ գործչի՝ Ֆլորիդայից սենատոր Մարկո Ռուբիոյին, ով ևս մշտապես միացել է հայկական բանաձևերին։ ԱՄՆ առողջապահության նախարարը լինելու է Ռոբերտ Քենեդի կրտսերը, որի հայամետ հայտարարությունները ևս քաջ հայտնի են։ Առաջիկայում ևս նշանակումներ են սպասվում, և հայկական կազմակերպությունների համար նոր հնարավորություններ կստեղծվեն։ Ամերիկագետ Սուրեն Սարգսյանի գնահատմամբ, հայ համայնքի, հայկական կազմակերպությունների, լոբիստների և եկեղեցու համար բացվում են նոր հորիզոններ հայկական օրակարգն առաջ մղելու հարցում:
Իհարկե, այդ նշանակումները կարող են մտահոգել միայն փաշինյանական իշխանությանը, որն ընտրարշավի ընթացքում ավելի շատ դեմոկրատների թելն է թելել, նաև երբեք հստակ աշխատանք չի տարել ԱՄՆ Հանրապետական կուսակցության հետ, բայց ստեղծված հնարավորությունները բնավ էլ երկրորդական չեն, իսկ հանրապետական կուսակցության հետ աշխատանքի նոր ասպարեզ է բացվում։