Հաագայի դատարանը Նեթանյահուին և Գալանտին ձերբակալման օրդեր է տվել
Միջազգային քրեական դատարանը (ՄՔԴ) հինգշաբթի օրը ձերբակալության օրդեր է տվել վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին և պաշտպանության նախկին նախարար Յոավ Գալանտին, դատարանը հայտարարություն է տարածել «X»-ի իր պաշտոնական էջում։
«Միջազգային քրեական դատարանի Նախաքննական Պալատը մերժում է Իսրայել պետության Իսրայելի պետության իրավասության պահանջները եւ Բենիամին Նեթանյահուի եւ Յոավ Գալանտի ձերբակալման օրդերներ է տալիս», - ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Իսրայելը պաշտոնական առարկություն էր ներկայացրել ՄՔԴ՝ սեպտեմբերին Նեթանյահուի և Գալանտի նկատմամբ ձերբակալության օրդեր տրամադրելու դատախազի պահանջի օրինականության վերաբերյալ։
Իսրայելը պնդում էր, որ դատարանը իրավասու չէ քննարկել իր դեմ պաղեստինյան բողոքը, ինչը վերջերս հանգեցրել է դատախազի պահանջին՝ վարչապետի և պաշտպանության նախարարի նկատմամբ ձերբակալության օրդեր տրամադրելու վերաբերյալ։