Մայրության օրվան նվիրված տոնական համերգը Կրեմլում հավաքեց ավելի քան 2 հազար բազմազավակ ընտանիքներ
Կրեմլի գլխավոր բեմում տեղի ունեցավ մշակութային-լուսավորչական ծրագիրը՝ «Մայրության օրհներգը», որը կազմակերպել է «Եվրասիա՝ ավանդական արժեքների հարթակ» ծրագրի շրջանակներում ինքնավար ոչ առևտրային կազմակերպությունը՝ «Եվրասիան»։ Միջոցառմանը, որը նվիրված էր Մայրության օրվան և Ընտանիքի տարվան, մասնակցել են 6 հազար մարդ՝ Հայաստանից, Բելառուսից, Վրաստանից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից, Ռուսաստանից, Տաջիկստանից, Ուզբեկստանից և այլ երկրներից։
Մասնակիցների կազմն ու համերգային ծրագիրը ընդգծում էին գլխավոր սոցիալական ինստիտուտի և ավանդական արժեքների կարևորությունը, որոնք համախմբում են Եվրասիայի ժողովուրդներին և հանդիսանում մայրցամաքի երկրների ընդհանուր մշակութային կոդը։ Միջոցառման հյուրերն էին բազմազավակ ընտանիքներ, հասարակական կազմակերպությունների, հիմնադրամների և ազգային միավորումների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև «Եվրասիա»-ի ծրագրերի մասնակիցները։
Հենց հիմա Մոսկվայում անցկացվում են բժշկական ֆորում «ՄեդՄեդիա»-ն, համառուսաստանյան ուսանողական ջոկատների հավաքը և «Եվրասիա» համալսարանի առաջին հոսքը։
«Մենք շեշտադրում ենք մեր Պլատֆորմի ավանդական հոգևոր արժեքների զարգացումը, որոնք դրված են Եվրասիայի ժողովուրդների մշակութային կոդում։ Եվ բարեկեցությունը գլխավոր տեղ է զբաղեցնում դրա մեջ», - նշել է «Եվրասիա» ԻՀԿ-ի խորհրդի նախագահ Ալյոնա Արշինովան։
Բեմում ելույթ են ունեցել ռուսական և արտասահմանյան էստրադայի աստղեր՝ Իգոր Սարուխանովը, Նիկոլայ Բասկովը, SHAMAN-ը,Իգոր Նիկոլաևը և այլք։
Համերգից առաջ Զինանշանի սրահում տեղի ունեցավ «Եվրասիա»-ի կրթական ծրագրերի ինտերակտիվ ցուցահանդես և շնորհանդես։ Հանդիսատեսը ծանոթացավ կազմակերպության բոլոր աշխատանքային ուղղություններին, մասնակցեց ինտերակտիվ հանձնարարություններին, ազգային մրցույթներին և վիկտորինաներին, վարպետության դասերին, պարային համարներին և ֆլեշմոբերին մեծահասակների և երեխաների համար։ Մասնակիցները ստացան հուշանվերներ և նվերներ «Եվրասիա» ԻՀԿ-ից։
Համերգին մասնակցել են մոտ 2 հազար բազմազավակ ընտանիքներ ԱՊՀ երկրներից և Ռուսաստանի տարբեր մարզերից։
«Եվրասիա» ԻՀԿ-ն ոչ առևտրային կազմակերպություն է, որը իրականացնում է հումանիտար նախագծեր՝ ուղղված միջազգային հաղորդակցությանը։ Կազմակերպության նպատակն է ամրապնդել ինտեգրացիոն գործընթացները եվրասիական տարածքում՝ պահպանելով ժողովուրդների ազգային ինքնությունը։ Կազմակերպության հիմնական ուղղություններից մեկն է աջակցությունը դպրոցականներին, ուսանողներին և երիտասարդ մասնագետներին։