Սյունիքի մարզի խոշորագույն հարկատուն Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատն է
Պետական եկամուտների կոմիտեն հրապարակել է 2024թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսների 1,000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարված հարկերի և տուրքերի ցուցանիշները։ Այս մասին «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են ՊԵԿ-ից։ 1,000 հարկատուների վճարած հարկերի ծավալը կազմել է 1.323 տրլն ՀՀ դրամ, ինչը 2023թ. համադրելի ցուցանիշից ավել է 25.3 մլրդ դրամով կամ 4.4%-ով։
ՀՀ 1,000 խոշոր հարկ վճարողներից բացարձակ մեծամասնությունը գրանցված է Երևանում։ Խոսքը գնում է 821 ընկերության մասին կամ՝ հազարյակի ընկերությունների 82.1%։ 2023թ.-ի համադրելի ցուցանիշի համեմատ Երևանյան ընկերությունների թիվն աճել է 16-ով։ Երևանյան ընկերությունների կողմից մուծվել է 1.076 տրլն ՀՀ դրամ կամ 1,000 խոշոր հարկ վճարողների մուծած հարկերի 81.3%։ 2023թ.-ի համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է մուծված հարկերի ծավալի աճ 3.6%-ով կամ 37.5 մլրդ ՀՀ դրամով։ Երևանյան ընկերությունների առաջատար եռյակն այսպիսինն է՝ «Մոբայլ Սենթր Արթ», «Գրանդ Տոբակո», «Գազպրոմ Արմենիա»։ Ի տարբերություն 2023-ի նույն ժամանակահատվածի «Գազպրոմ Արմենիան» առաջատարի իր դիրքը զիջել է «Մոբայլ Սենթր Արթ» ընկերության և նահանջել 3-րդ հորիզոնական։
Ինֆոգրաֆիկա. Հայաստանի 1,000 խոշոր հարկատուների 82.1%-ը ներկայացնում է Երևան.  2024 թվականի III եռամսյակ
Մարզերում գրանցված ընկերությունների կողմից մուծվել է հարկերի 18.7% կամ 247.5 մլրդ ՀՀ դրամ հարկ, ինչը 2023թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ աճել է 18.83 մլրդ ՀՀ դրամով կամ 8.2%-ով։
Կոտայքի մարզը ներկայացված է 51 ընկերությամբ (-2 ընկերություն նախորդ տարվա համեմատ)։ Կոտայքում գործող ընկերությունների կողմից մուծվել է 44.6 մլրդ ՀՀ դրամ կամ 3.4%։ Մուծված հարկերի ծավալը նվազել է 3.5%-ով կամ 1.6 մլրդ ՀՀ դրամով։ Կոտայքի մարզի խոշորագույն հարկատուն ՕՆԻՐԱ ՔԼԱԲ ընկերությունն է։
Արարատի մարզը ներկայացված է 24 ընկերությամբ (-3 ընկերություն): Արարատի մարզում գործող ընկերությունների կողմից մուծվել է 41.77 մլրդ ՀՀ դրամ կամ 3.2%։ Մուծված հարկերի ծավալն աճել է 0.6%-ով կամ 0.24 մլրդ ՀՀ դրամով։ Արարատի մարզի խոշորագույն հարկատուն Ինտերնեյշնլ Մասիս Տաբակն է։
Սյունիքի մարզը ներկայացված է 18 ընկերությամբ (ինչպես և նախորդ տարի)։ Սյունիքում գործող ընկերությունների կողմից մուծվել է 99.4 մլրդ ՀՀ դրամ կամ ընդհանուրի 7.5%-ը։ Մուծված հարկերի ծավալը աճել է 38.4%-ով կամ 27.6 մլրդ ՀՀ դրամով։ Սյունիքի մարզի խոշորագույն հարկատուն Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատն է։
Արմավիրի մարզը ներկայացված է 25 ընկերությամբ (+3 ընկերություն)։ Արմավիրի մարզում գործող ընկերությունների կողմից մուծվել է 24.9 մլրդ ՀՀ դրամ կամ 1.9%։ Մուծված հարկերի ծավալը նվազել է 3.1%-ով կամ 0.80 մլրդ ՀՀ դրամով։ Արմավիրի մարզի խոշորագույն հարկատուն ՀԱԷԿ-ն է։
Լոռու մարզը ներկայացված է 15 ընկերությամբ (-11 ընկերություն)։ Լոռիում գործող ընկերությունների կողմից մուծվել է 13.2 մլրդ ՀՀ դրամ կամ ընդհանուրի 1.0%։ Մուծված հարկերի ծավալը նվազել է 15.2%-ով կամ 2.37 մլրդ ՀՀ դրամով։ Լոռու մարզի խոշորագույն հարկատուն Թեղուտն է։
Շիրակի մարզը ներկայացված է 20 ընկերությամբ (-6 ընկերություն)։ Շիրակում գործող ընկերությունների կողմից մուծվել է 12.73 մլրդ ՀՀ դրամ կամ 1.0%-ը։ Մուծված հարկերի ծավալը նվազել է 4.2%-ով կամ 0.55 մլրդ ՀՀ դրամով։ Շիրակի մարզի խոշորագույն հարկատուն «Բագարիո-Գոլդ» ընկերությունն է։
Արագածոտնի մարզը ներկայացված է 8 ընկերությամբ (փոփոխություն չկա)։ Արագածոտնում գործող ընկերությունների կողմից մուծվել է 3.34 մլրդ ՀՀ դրամ կամ 0.3%-ը։ Մուծված հարկերի ծավալը նվազել է 4.41 մլրդ ՀՀ դրամով կամ 56.9%-ով։ Արագածոտնի մարզի խոշորագույն հարկատուն ԱՎՏՈՇԵՄ ընկերությունն է։
Տավուշի մարզը ներկայացված է 3 ընկերությամբ (-5 ընկերություն)։ Տավուշում գործող ընկերությունների կողմից մուծվել է 0.99 մլրդ ՀՀ դրամ կամ 0.1%։ Մուծված հարկերի ծավալը նվազել է 70.1%-ով կամ 2.32 մլրդ ՀՀ դրամով։ Տավուշի մարզի խոշորագույն հարկատուն Իջևանի գինու-կոնյակի գործարանն է։
Գեղարքունիքի մարզը ներկայացված է 7 ընկերությամբ (+3 ընկերություն)։ Գեղարքունիքում գործող ընկերությունների կողմից մուծվել է 2.81 մլրդ դրամ կամ 0.2%։ Մուծված հարկերի ծավալն աճել է 100.5%-ով կամ 1.41 մլրդ ՀՀ դրամով։ Գեղարքունիքի մարզի խոշորագույն հարկատուն Պտղատու Այգի ընկերությունն է։
Վայոց ձորի մարզը ներկայացված է 3 ընկերությամբ (քանակը չի փոխվել)։ Վայոց ձորում գործող ընկերությունների կողմից մուծվել է 0.93 մլրդ ՀՀ դրամ կամ 0.1%-ը։ Մուծված հարկերի ծավալը նվազել է 51.0%-ով կամ 0.97 մլրդ ՀՀ դրամով։ Վայոց ձորի մարզի խոշորագույն հարկատուն ՌաֆԷլԳրիգ ընկերությունն է։
ՀՀ 1000 խոշոր հարկատուների ցանկում տեղ է գտել 5 այլ ընկերություն, որոնք միասին մուծել են 2.61 մլրդ ՀՀ դրամ հարկ կամ հազարյակում ներառված հարկատուների վճարած հարկերի 0.2%։ META PLATFORMS IRELAND LIMITED-ն այդ ընկերությունների թվում ամենամեծ հարկատուն է` 800 մլն ՀՀ դրամով։