Պեզեշկյանի վարչակազմը կփորձի զարգացնել հարաբերությունները տարածաշրջանի բոլոր երկրների հետ. Արաղչի
Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի վարչակազմը կշարունակի Էբրահիմ Ռաիսիի նախորդ վարչակազմի վարած բարիդրացիական քաղաքականությունը, գրում է իրանական Mehr գործակալությունը:
ԱԳՆ շենքում իրանցի դիվանագետների և Իրանի նախագահի վարչակազմի պաշտոնյաների հավաքում ունեցած իր ելույթում Արաղչին երեքշաբթի ընդգծել է տեղեկատվական և մեդիա ոլորտում ներգրավված տարբեր ոլորտների միջև համակարգման և սիներգիայի ավելացման անհրաժեշտությունը՝ արտաքին քաղաքականության նպատակների առաջխաղացման և ազգային անվտանգության շահերի ապահովման համար:
Իրանի արտգործնախարարն անդրադարձել է նաև այս տարվա օգոստոսին Փեզեշքիանի օրոք 14-րդ կառավարության իշխանության գալուց ի վեր ԱԳՆ նախաձեռնությունների և գործունեության մասին՝ հայտարարելով, որ իր գերատեսչությունը հավատարիմ է եղել ակտիվ, ներառական և արդյունավետ դիվանագիտությանը։ .
Նա հայտարարել է, որ արտգործնախարարությունը ոչ միայն կշարունակի Էբրահիմ Ռաիսիի նախկին վարչակազմի որդեգրած (հարևանների հետ հարաբերությունների առաջնահերթության) բարիդրացիական քաղաքականությունը, այլև կփորձի բարեկամական հարաբերություններ զարգացնել տարածաշրջանի բոլոր երկրների հետ։
Արաղչին միաժամանակ ընդգծել է, որ իր նախարարությունը միջազգային դիվանագիտության մեջ Իրանի դիրքերն ամրապնդելու համար օգտագործում է բոլոր հնարավորությունները։