Մրցութային փուլերը հաղթահարած դիմորդները կստանան բացառիկ հնարավորություն անվճար հիմունքներով մասնակցել վարպետության դասերի և դասախոսությունների հանրահայտ միջազգային երաժիշտների և պրոֆեսորների հետ, հանդես գալ համերգային ելույթներով ՀՀ-ում և արտերկրում, ունենալ կրթական ուղևորություններ արտեկիր, այցելել ՀՀ թանգարաններ, մասնակցել օտար լեզուների բանավոր խոսքի զարգացման դասերի, ստանալ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի կազմակերպած հայաստանյան համերգների հրավիրատոմսեր և կստանան ֆինանսական աջակցություն։
Ծրագրին դիմելու վերջնաժամկետն է 2025թ.-ի փետրվարի 6-ը: Դիմումներն ընդունվում են առցանց՝ Հիմնադրամի կայքէջով հայտն ուղարկելու միջոցով։
«Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամը ստեղծվել է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր, UNICEF-ի ազգային դեսպան Սերգեյ Սմբատյանի նախաձեռնությամբ, ով նաև հանդիսանում է Հիմնադրամի Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը: Հիմնադրամն իր գործունեությունը ծավալում է 2019թ․-ից և հինգ տարիների ընթացքում  նախաձեռնել և մեծ հաջողությամբ իրականացրել է կրթական ծրագրեր` աջակցելով 66 հայ տաղանդավոր պատանի երաժիշտների, ովքեր արդեն գրանցում են մեծ հաղթանակներ և հաջողություններ թե Հայաստանում, և թե արտերկրում: