«Եվրասիա»-ն Հայաստանում անցկացրեց երրորդ կինոֆորումը՝ «Եվրասիա-Կինոֆեստի արձագանքը»
Մարտի 11-ից 13-ը «Եվրասիա» ԱՈԱԿ-ը Երևանում անցկացրեց «Եվրասիա-Կինոֆեստի արձագանքը»: Միջոցառմանը մասնակցել է մոտ 1,500 մարդ։ Ֆորումը շարունակությունն էր «Եվրասիա-Կինոֆեստի», որը տեղի էր ունեցել 2024 թվականի հոկտեմբերին։
Միջոցառման հիմնական նպատակն էր մայրցամաքի ժողովուրդների մշակութային ժառանգության հանրահռչակումը, տարբեր երկրների ոլորտի ներկայացուցիչների համար մեկական հարթակի ստեղծումը՝ մասնագիտական և ընկերական շփման համար, ինչպես նաև արդեն ձևավորված կինոհանրության ընդլայնումն ու ամրապնդումը։
«Մեր «Արձագանքը» արդեն երրորդ անգամ հնչեց։ Շնորհակալություն Հայաստանին ջերմ ընդունելության և հիանալի տոնական մթնոլորտի համար։ Մեր ֆորումը նպաստում է կինոփառատոների շարունակականության պահպանմանը, «Եվրասիա»-ի կինոհանրության ընդլայնմանը, և ամենակարևորը՝ մեր ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդմանը, քանի որ մեզ բոլորիս միավորում են ընդհանուր մշակութային ավանդույթները, պատմությունը և հոգևոր-բարոյական արժեքները»,- նշել է ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր, «Եվրասիա» խորհրդի նախագահ Ալյոնա Արշինովան։
Ֆորումի բացմանը ներկա էին ՀՀ-ում Բելառուսի դեսպան Ալեքսանդր Կոնյուկը, ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատան խորհրդական-հեղինակավոր Մաքսիմ Սելեզնյովը, ռուսական կինոաստղեր՝ Ելենա Վալյուշկինան, Կատյա Սեմյոնովան, Սերգեյ Տոդորովը, Անտոն Զացեպինը, Մաքսիմ Կոլոսովը։ Ֆորումի շրջանակներում անցկացվեցին կրթական մոդուլներ, ստեղծագործական արհեստանոցներ, վարպետաց դասեր, հանդիպումներ կինոաստղերի հետ, ինչպես նաև ցուցադրվեցին «Եվրասիա-Կինոֆեստի» լավագույն ֆիլմերը։
«Իմ տանը երկար սպասված տոն էր, հարկավ չէ՞ ասեմ, որ երջանիկ եմ։ Նման միջոցառումները չափազանց կարևոր են մեր երկրների համար։ Մենք պետք է համատեղ պահպանենք այն ընդհանուր արժեքները, որոնք ունենք, և կինոարվեստը դրան մեծապես նպաստում է»,- ասաց «Եվրասիա» ԱՆԿ-ի խորհրդի անդամ Միկա Բադալյանը։
Դիտողները տեսան «Եվրասիա-Կինոֆեստի» լավագույն ֆիլմերը, որոնց թվում էին՝ «Հայրիկ» (Հայաստան), «Ես մեծացել եմ» (Հայաստան-Ռուսաստան), «Այնտեղ, որտեղ լավ է» (Ռուսաստան-Մոլդովա-Հայաստան), «Բախտ» (Տաջիկստան), «Վերջին գին» (Ռուսաստան-Աբխազիա):
Հիմնական «Եվրասիա-Կինոֆեստ» փառատոնը կայացել է Մոսկվայում 2024 թվականի հոկտեմբերի 17-ից 21-ը։ Այն միավորել է ավելի քան 250 կինոգործիչ և փորձագետ՝ 18 երկրից։ Միջոցառմանը մասնակցել է ավելի քան 5 հազար հանդիսատես։ Հաջորդ փառատոնը տեղի կունենա 2025 թվականի հունիսին՝ Սոչիում։ Ներկայումս ակտիվորեն պատրաստվում են փառատոնի նոր ֆորմատները՝ մասնագիտական շփման, փորձի փոխանակման և ուսուցման համար։