ԵՄ-ը չի նախատեսում ցամաքով հարվածներ հասցնել Կարմիր ծովում գործողության ընթացքում. Euractiv
ԵՄ Aspides ռազմածովային առաքելությունը չի պլանավորում ցամաքային հարվածներ հասցնել Կարմիր ծովում գործողությունների ժամանակ՝ չնայած Եմենի հութիների ապստամբական «Անսար Ալլահ» շարժման դեմ ավելի մեծ ներգրավվածության կոչերին: Այս մասին Euractiv պորտալին հայտնել է ԵՄ առաքելության ներկայացուցիչը։
Aspides-ի անդամները «չեն իրականացնում եւ չեն նախատեսում հարվածներ հասցնել ցամաքում», նրանց «գործողություններն ուղղված են դեէսկալացմանը», նշել է ներկայացուցիչը։ Նա ասել է, որ առաքելության «հիմնական նպատակը՝ առեւտրային նավերի պաշտպանությունը, մնում է խստորեն պաշտպանական՝ միջազգային իրավունքի համաձայն»: Հարձակմանը ցանկացած պատասխան կլինի «համաչափ եւ սահմանափակվելու է միջազգային ծովային կամ օդային տարածքով»,- ընդգծել է Aspides-ի ներկայացուցիչը:
Նրա խոսքով՝ անցյալ տարվա փետրվարից Aspides ուժերը ուղեկցել են ավելի քան 700 նավերի։ Դրանցից 410-ը արժանացել է հատուկ ուշադրության։
Մարտի 15-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է հութիների դեմ, որոնք վերահսկում են Եմենի տարածքի մոտ մեկ երրորդը, ռազմական գործողություն սկսելու մասին։ Թրամփն այս որոշումը բացատրել է Կարմիր ծովում եւ Ադենի ծոցում առեւտրային նավերի վրա հութիների հարձակումներով։ Գործողությանը մասնակցում է ավիակիր հարվածային խումբը, որը գլխավորում է «Harry Truman» ավիակիր որը տեղակայված է Կարմիր ծովում։ Այն պարբերաբար հարձակվում է Եմենի տարածքների վրա, որոնք վերահսկվում են «Անսար Ալլահ» շարժման կողմից։