Այս խելահեղ տեմպի մեջ մեզ փորձում են հոգնեցնել ու հանձնել երկիրը․ Դավիթ ՍարգսյանԱդրբեջանը շատ ինտենսիվ պատրաստվում է «խաղաղության», հուսով եմ՝ ՀՀ իշխանությունները չեն շեղվի․ Տաթևիկ Հայրապետյան Իրանի վրա հարձակման հետևանքները կարող են աղետալի լինել ամբողջ տարածաշրջանի համար, քանի դեռ «գնացքը չի գնացել», պետք է պայմանավորվել. ՌԴ ԱԳՆ-ն՝ ԱՄՆ-ին Ուկրաինայում իրավիճակի կարգավորման հարցի քննարկումը ՌԴ-ի և ԱՄՆ-ի միջև բարդ է առաջ գնում. Կրեմլ «ՀայաՔվեի» դիտորդները պատրաստված են և գրագետ․ Արմեն Մանվելյան «Դու միակ մարդն ես, առանց ում մի վայրկյան չեմ պատկերացնում իմ կյանքը». Անի Երանյանի շնորհավորանքը՝ մայրիկի ծննդյան տարեդարձի առթիվ Եվա Զոհրաբյանը հղիության շրջանից լուսանկարներ է հրապարակել Հայաստանում երկրաշարժ է տեղի ունեցել Մեզ մեր արժեքներն են պահել, դրանից չի կարելի հրաժարվել․ Արսեն Գրիգորյան Վերաբացվում է հայկական արվեստի մշտական ցուցադրությունը Հանքարդյունաբերության ոլորտը սկսել է «խոսել». քննարկում ԵՊՀ-ում ՌՊԼ․ Սպերցյանը՝ տուրի խորհրդանշական հավաքականում Գյումրիի և Փարաքարի ընտրատեղամասերում ընթանում է ձայների վերահաշվարկ, որին հետևում են նաև «ՀայաՔվեի» դիտորդները Կոնվերս Բանկը տեղաբաշխում է Վարդանանց ՆԲԿ պարտատոմսերը Էլեկտրաէներգիայի բացասական գներ. ինչպե՞ս դա հնարավոր դարձավ Եվրոպայում և ի՞նչ է դա նշանակում Փաշինյանի քաղաքականությունը վնասել է մի ամբողջ ոլորտի Ucom-ի աջակցությամբ Տաշիրում ամփոփվեց «ԴեմԱռԴեմ․ Սերունդների երկխոսություն» մարզային ֆորումըՁևավորե՛նք 100.000-անոց Ազգ-Բանակ. կռվե՛նք բոլոր թշնամիների դեմ, վերականգնե՛նք Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը և կյանքի գնով պաշտպանե՛նք ամբողջական ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ. Խ. ԱսրյանԳյումրին ՔՊ-ական քաղաքապետ չի ունենա «Քաղպայմանագրում» խորը զտումներ են սպասվում
Ռուսաստանն ակտիվանում է Հարավային Կովկասում
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի լիակատար համաձայնեցման մասին հայտարարություններից հետո սպասելի էր, որ գեոպոլիտիկ կենտրոնները կրկին փորձելու են ակտիվացնել իրենց քաղաքականությունը Հարավային Կովկասում, քանի որ պայմանագրի հնարավոր ստորագրումը որևէ գերտերության մայրաքաղաքում առավելություն է տալու տվյալ կենտրոնին։
Վերջին օրերին հատկապես ակտիվ են ռուսական շրջանակները, ինչը լիովին օբյեկտիվ և սպասելի էր։ Հայաստանի իշխանություններն էլ, երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունելով, այսպես կոչված, «Եվրաքվեն», կարծես նորից փորձում են Արևմուտքին հավատարմություն հայտնել, ինչը, բնականաբար, հարուցելու էր ռուսական կողմի դժգոհությունը։ Թե՛ Մարիա Զախարովան, թե՛ ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը փաստել են, որ Հայաստանը չի կարող միաժամանակ լինել ԵԱՏՄ-ում ու ԵՄ-ում, կոչ են արել կողմնորոշվել։ «Հայաստանը չի կարող «երկու աթոռի վրա նստել» Երևանը պետք է ընտրություն կատարի Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) և Եվրամիության (ԵՄ) միջև»,- ասել էր Օվերչուկը։
ՌԴ ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը նախօրեին նաև հայտարարել է, թե Հարավային Կովկասում հաղորդակցության միջոցների ապաշրջափակման գործընթացը կանգ է առել Արևմուտքի կործանարար ազդեցության պատճառով։ Ըստ Զախարովայի, Հայաստանի դիրքորոշումը նույնպես հաճախ հարցեր է առաջացնում։ «Մենք տեսնում ենք արևմտյան երկրների կործանարար ազդեցությունը, և Հայաստանի իշխանությունների դիրքորոշումը, որը երբեմն և ոչ հազվադեպ, մեզ համար հարցեր է առաջացնում: Այս երկու գործոնների պատճառով Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի փոխվարչապետերի խմբում համագործակցությունը կանգ է առել», - ասել է Մարիա Զախարովան:
Մոսկվան, ակներևաբար, թույլ չի տալու Հայաստանին ու Ադրբեջանին ինքնուրույն լուծել հաղորդակցությունների հարցը, առավել ևս, դա անել Արևմուտքի քավորությամբ, քանի որ այդ դեպքում Մոսկվայի ազդեցության վերջին փշուրներն էլ հօդս կցնդեն։ Ուստի Ռուսաստանը պիտի շտապի՝ իր ազդեցությունը Հարավային Կովկասում վերականգնելու։