Պուտինը ստորագրել է Իրանի հետ ռազմավարական գործընկերության մասին օրենքը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը օրենք է ստորագրել Իրանի հետ համապարփակ ռազմավարական գործընկերության մասին պայմանագիրը վավերացնելու մասին. համապատասխան փաստաթուղթը տեղադրվել է իրավական ակտերի պաշտոնական հրապարակման կայքում, փոխանցում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2025 թվականի հունվարի 17-ին՝ Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի Մոսկվա կատարած այցի ժամանակ։
Համաձայնագրի հիմնական դրույթներն են.
Մոսկվան և Թեհրանը պայմանավորվել են աջակցել առևտրատնտեսական համագործակցության համար փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում, կողմերը սերտորեն համագործակցում են համատեղ զորավարժությունների անցկացման հարցում, եթե երկրներից մեկը ենթարկվում է ագրեսիայի, մյուսը չպետք է օգնություն ցուցաբերի հարձակվող կողմին, Ռուսաստանը և Իրանը թույլ չեն տալիս օգտագործել իրենց տարածքները՝ աջակցելու անջատողական շարժումներին, որոնք սպառնում են իրենց տարածքային ամբողջականությանը, Մոսկվան և Թեհրանը համագործակցում են միջազգային ահաբեկչության և այլ մարտահրավերների ու սպառնալիքների դեմ պայքարում, երկրները մտադիր են ընդդիմանալ միակողմանի պատժամիջոցների կիրառմանը և դրանց ներդրումը համարում է միջազգային անօրինական գործողություն, Մոսկվան և Թեհրանը պայմանավորվել են խթանել համագործակցությունը երկու երկրների ԶԼՄ-ների միջև ապատեղեկատվությանն ու բացասական քարոզչությանը հակազդելու համար, Մոսկվան և Թեհրանը միմյանց հնարավոր օգնություն կտրամադրեն բնական և տեխնածին աղետները կանխելու համար, Ռուսաստանից Իրան գազատարը կանցնի Ադրբեջանով, կողմերը պայմանավորվում են գնի շուրջ մոտեցումները, Ռուսաստանը և Իրանը շահագրգռված են խաղաղ ատոմային էներգետիկայի ոլորտում համատեղ նախագծերով, ներառյալ միջուկային էներգիայի օբյեկտների կառուցումը:
Համաձայնագիրը կնքվել է 20 տարով` ավտոմատ երկարաձգմամբ հետագա հնգամյա ժամկետների համար: