ԵԱՏՄ-ում պարենային ապրանքների գների ամենամեծ աճը գրանցվել է Բելառուսում եւ Հայաստանում
Այս տարվա ապրիլին, նախորդ ամսվա համեմատ, Եվրասիական տնտեսական միության մասնակից բոլոր երկրներում գրանցվել է սպառողական գների եւ սակագների աճ։ Այս մասին հայտնել է 24kg-ն։
Ղրղզստանում գների աճը կազմել է 0,4 տոկոս, Հայաստանում՝ 0,5, Բելառուսում՝ 1, Ղազախստանում՝ 1,2, Ռուսաստանում՝ 0,4 տոկոս։
2025թ. ապրիլին 2024թ. դեկտեմբերի համեմատ, տնտեսության սպառողական հատվածում գնաճի ամենաբարձր մակարդակը գրանցվել է Ղազախստանում՝ 5,1 տոկոս, Հայաստանում՝ 2,5, Բելառուսում՝ 3,8, Ղրղզստանում՝ 2,2, Ռուսաստանում՝ 3,1 տոկոս։
Վերլուծելով ամսական դինամիկան (այս տարվա ապրիլ-մարտ) ըստ ապրանքների եւ ծառայությունների խմբերի, պարենային ապրանքներւ գներն աճել են բոլոր երկրներում, ընդ որում՝ ամենաբարձր աճը գրանցվել է Բելառուսում (1,4 տոկոս) եւ Հայաստանում (1,2 տոկոս)։
Ոչ պարենային ապրանքների գները փոքր-ինչ նվազել են Հայաստանում (-0,2 տոկոս) եւ Ռուսաստանում (-0,1 տոկոս)։
Տարեսկզբից (2025թ. ապրիլին 2024թ. դեկտեմբերի համեմատ) պարենային ապրանքներն աճ են գրանցել բոլոր երկրներում, որոնց առաջատարներն են Ղազախստանը (5,7 տոկոս) եւ Հայաստանը (4,9 տոկոս)։
Ոչ պարենային ապրանքները Հայաստանում (-0,4 տոկոս) եւ Ղրղզստանում (-0,3 տոկոս) նվազել են, իսկ մյուս երկրներում թանկացել են։