Մաեստրո Սերգեյ Սմբատյանի հանդիպումը «Ծնվել եմ Արցախում» ծրագրի մասնակիցների հետ
Երբ հանդիպում են սերունդներ, փորձ ու երազանք, ծնվում են զրույցներ, որոնք դեռ պետք է դառնան երաժշտություն…
«Ծնվել եմ Արցախում» ծրագրի պատանի երաժիշտները հանդիպել էին UNICEF-ի ազգային դեսպան, դիրիժոր Մաեստրո Սերգեյ Սմբատյանի հետ, ում պատկանում է ծրագրի ստեղծման գաղափարը։ Հանդիպումը ջերմ էր, ընկերական և լի նոր գաղափարներով: Նրանք զրուցում էին, կիսվում իրենց պատմություններով, մտքերով, ապագայի երազանքներով։ Գծվում էին գաղափարներ, ծրագրեր, որոնք վստահաբար սկիզբ են դառնալու մեծի և կարևորի։
Դասական երաժշտությունն, ինչպես միշտ, միավորում է, և այս հանդիպումը ևս մեկ անգամ հիշեցրեց, թե որքան ուժ ունի արվեստը՝ ոգեշնչելու և նոր ճանապարհ բացելու լուսավոր ապագայի համար։
«Ծնվել եմ Արցախում» ծրագիրը նպատակ ունի փոխակերպել Արցախի տաղանդավոր երեխաների կյանքը և ստեղծել արժանապատիվ և հաջողակ ապագա պատանի երաժիշտների համար: Ծրագրի շրջանակում մասնակիցները  ունենում են մասնագիտական դասերի ոլորտի առաջատար մասնագետների կողմից, վարպետության դասեր՝ ապահովելով մասնագիտական աճ և զարգացում: Ծրագիրն առաջարկում է նաև օտար լեզուների բանավոր խոսքի զարգացման անվճար դասեր՝ ընդլայնելու նրանց գլոբալ հաղորդակցությունը, թանգարանային այցեր՝ խորացնելու նրանց մշակութային ըմբռնումը, համերգային ելույթներ և հրավերներ Հայաստանի պետական ​​սիմֆոնիկ նվագախմբի կողմից կազմակերպվող հայաստանյան համերգներին: Բացի այդ, ծրագիրը տրամադրում է ֆինանսական աջակցություն:
Այս կրթական ծրագիրը մեծ հնարավորություն է Արցախից տեղահանված երիտասարդների համար՝ վերականգնելու իրենց երազանքները և վերաիմաստավորելու իրենց ապագան երաժշտության և կրթության ուժի միջոցով: «Ծնվել եմ Արցախում» ծրագիրը, խթանելով իր մասնակից-երաժիշտների մուտքը միջազգային ասպարեզ, նպատակ ունի նրանց կենսագրություններում «Ծնվել եմ Արցախում» արտահայտությունը դարձնել ամենակարդացվողը աշխարհում՝ այդպիսով հանրահռչակելով Արցախի մշակութային ժառանգությունն աշխարհի ամենաբարձր բեմերում։