«Պարտականության և պատվի վերածնունդը հիշողության ավերակներից». Ռուսաստանի պետական սոցիալական համալսարանի ռազմահայրենասիրական դաստիարակության կենտրոնը հանդիպում է անցկացրել ուսանողների հետ (լուսանկարներ)
Քաղաքացիական-հայրենասիրական դաստիարակության միջոցառումների շարքի շարունակության շրջանակներում Ռուսաստանի պետական սոցիալական համալսարանի համալիր անվտանգության և ռազմական պատրաստության հիմունքների ֆակուլտետի ռազմահայրենասիրական դաստիարակության կենտրոնը (դեկան՝ Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ Լեոնով) 2025 թվականի մայիսի 27-ին կազմակերպեց և անցկացրեց զրույց Ռուսաստանի պետական սոցիալական համալսարանի ուսանողների հետ՝ «Պարտականության և պատվի վերածնունդը հիշողության ավերակներից» թեմայով։
Միջոցառման նպատակն էր ուսանողներին տեղեկացնել 19-րդ դարի վերջի և 20-րդ դարի սկզբի ռուս-թուրքական պատերազմի ժամանակ զոհված ռուս զինվորների պատմական հիշողության վերականգնման և պահպանման ուղղությամբ Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության կողմից համատեղ իրականացվող քաղաքացիական-հայրենասիրական աշխատանքի մասին։
Զրույցի ընթացքում մանրամասն ներկայացվեց Շիրակ քաղաքում հուշահամալիրի պատմությունը, ինչպես նաև տեղեկություններ տրվեցին 1877-1878 թվականների ռուս-թուրքական պատերազմի մասին։
Առանձին սյուժետային շարքում ներկայացված էին պատմական տեղեկություններ այդ պատերազմի հերոսների մասին, և հայտարարվեցին պատերազմում Ռուսաստանի տարած հաղթանակի աշխարհաքաղաքական արդյունքները։
Ռազմահայրենասիրական դաստիարակության կենտրոնի մասնագետ Գևորգ Հարությունի Մինասյանին հաջողվեց ուսանողներին հետաքրքրությունը շարժել Ռուսաստանի պետական մարմինների գործունեության նկատմամբ՝ հայրենիքի համար զոհված ռուս և խորհրդային զինվորների սխրագործություններին նվիրված հուշարձանների վերականգնման և պահպանման հարցերում։
Ուսանողներին ցուցադրվեց «Միխայիլ Լորիս-Մելիքովի չպատմված պատմությունները» շարքի պատմական վավերագրական ֆիլմը։
Թեմատիկ քննարկման ավարտին երեխաները ստացան իրենց հարցերի պատասխանները։ Ռուսաստանի պետական սոցիալական համալսարանի ուսանողները իրենց անկեղծ շնորհակալությունը հայտնեցին Ռազմահայրենասիրական դաստիարակության կենտրոնին ուսուցողական և հետաքրքիր միջոցառման համար և հետաքրքրություն դրսևորեցին նմանատիպ հանդիպումները շարունակելու։