ԲԴԽ-ում մեկնարկեց Նախշուն Տավարացյանի լիազորությունների դադարեցման պահանջով նիստը (ուղիղ)
Բարձրագույն դատական խորհրդում քիչ առաջ մեկնարկեց ԲԴԽ նիստը՝ խորհրդի անդամ Նախշուն Տավարացյանի լիազորությունների դադարեցման պահանջով։
Նշենք, որ նիստը հրավիրել է ԲԴԽ գիտնական անդամներ Գրիգոր Բեքմեզյանի, Հայկ Հովհաննիսյանի եւ Լիպարիտ Մելիքջանյանի նախաձեռնությամբ:
Նիստ ըսկսվելուն պես Նախշուն Տավարացյանը միջնորդեց այն անցկացնել դռնփակ քանի որ հարցն առնչվում է իր անձին:
Գրիգոր Բեքմեզյանի հարցին՝ որ նորմին եք հղում անում, Տավարացյանը պատասխանեց՝ վարչական դատավարությանը եւ իմ իրավունքին:
ԲԴԽ անդամները հեռացան խորհրդակցան սենյակ միջնորդության վերաբերյալ որոշում կայացնելու:
ԲԴԽ անդամ Նախշուն Տավարացյանը, որը ԲԴԽ անդամ էր ընտրվել 2018 թվականի նոյեմբերի 8-ին, սակայն երդվել է 2019 թվականի հուլիսի 15-ին, չի մասնակցել 2019 թվականի ընթացքում տեղի ունեցած ԲԴԽ 2-ից ավելի նիստի, մասնակցել է միայն սույն թվականի հուլիսի 15-ի նիստին։ Տավարացյանը, բացի այն, որ նիստերից բացակայելու հարգելի պատճառներ չի ներկայացրել, նաեւ իր չմասնակցած նիստերի վերաբերյալ չի հայտնել իր մասնակցությունը բացառող հանգամանքների մասին։ Եւ քանի որ ՀՀ դատական օրենսգրքի 86-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 5-րդ եւ 7-րդ կետերի համաձայն՝ ԲԴԽ անդամի լիազորությունները դադարեցվում են տարվա ընթացքում ԲԴԽ նիստերին անհարգելի պատճառով առնվազն երկու անգամ չմասնակցելու դեպքում, եւ իր մասնակցությունը բացառող հանգամանքների մասին չհայտնելու դեպքում, խորհրդի երեք անդամները հրավիրել են նիստ՝ Տավարացյանի լիազորությունները դադարեցնելու պահանջով։