Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը դարձել է CaseKey բիզնես խնդիրների լուծման մրցույթի գործընկերներից մեկը
Երևանում մեկնարկել է CaseKey ակադեմիայի նոր ծրագիրը, որը միջազգային CaseKey բիզնես խնդիրների լուծման մրցույթի մաս է կազմում։
Մրցույթը միավորում է ուսանողներին՝ զարգացնելու իրենց բիզնես մտածողությունը, վերլուծական հմտությունները և թիմային աշխատանքը՝ լուծելով իրական կամ մոդելավորված բիզնես խնդիրներ։
Մրցույթն առաջին անգամ Հայաստանում անցկացվել է 2020 թվականին, և այսօր արդեն ձևավորվել է ավելի քան հազար մասնակիցներից բաղկացած համայնք, որոնցից շատերն այժմ աշխատում են տարբեր խոշոր ընկերություններում կամ հիմնադրել են իրենց սեփական բիզնեսը։ Ծրագիրը կարողացել է ճանաչում ձեռք բերել հայկական կրթական միջավայրում։
Այս տարի մրցույթի մասնակիցների հետ կաշխատեն ԱՄՆ-ից և Լիբանանից ժամանած երկու միջազգային փորձագետներ։ Ծրագրին կմասնակցի մոտ 220 մարդ, որոնք կանցնեն չորս ամսվա ուսուցում՝ նախկին երկուսի փոխարեն։ Նախատեսվում է նաև, որ կներառվեն նոր տեսակի ուսուցումներ, որոնց շրջանակներում թիմերը կհանդիպեն տարբեր ոլորտների ղեկավարների հետ։ Նախագծին մասնակցությունը նրանց հնարավորություն կտա ծանոթանալու Հայաստանի տնտեսության ամենապհանջված ոլորտների նրբություններին։
Ծրագրի գործընկերներ են դարձել Կենտրոնական բանկը, Ֆրանսիական համալսարանը, Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանը և Հայաստանի պետական ​​տնտեսագիտական ​​համալսարանը։ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը, որը ֆինանսավորում է բազմաթիվ կրթական ծրագրեր, նույնպես դարձել է CaseKey բիզնես խնդիրների լուծման մրցույթի գործընկերներից մեկը։
ԶՊՄԿ–ի գործադիր տնօրենի տեղակալ Վարդան Ջհանյանը նշել է, որ մրցույթի գործընկեր դառնալու որոշումը կայացվել է այն սկզբունքով, որ ժամանակակից աշխարհի մարտահրավերները կարելի է հաղթահարել գիտելիքի և կրթության ուժով։ Նա հիշեցրել է, որ ԶՊՄԿ-ի համար կրթական ծրագրերի աջակցությունն ունի նաև գործնական նշանակություն, քանի որ հանքարդյունաբերությունը ամենագիտելիքատար ոլորտներից մեկն է։
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում աշխատում է 168 ուսանող Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Կապանի մասնաճյուղից, որոնք համատեղում են աշխատանքը և ուսումը։
Բացի այդ, 1506 ուսանողների ուսուցումը, հիմնականում Սյունիքից, նույնպես ֆինանսավորվում է ԶՊՄԿ–ի կողմից, որը կարևորում է կրթությունը որպես մեր երկրի ապագայի հիմք։
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում աշխատում են ավելի քան 40 տարբեր մասնագիտությունների ներկայացուցիչներ, որոնք մասնագիտանում են տարբեր գիտական ​​ոլորտներում, և կոմբինատի բոլոր գործընթացները պահանջում են բարձր տեխնոլոգիական գիտելիքներ։
CaseKey Academy-ի նպատակն է միջազգային բիզնես կրթության լավագույն փորձը բերել Հայաստան՝ նպաստելով երկրի մրցունակությանը՝ որակյալ և մոտիվացված երիտասարդ մասնագետների միջոցով։
«Սա լիովին համապատասխանում է մեր ընկերության սոցիալական ծրագրերի տրամաբանությանը՝ աջակցել այն նախաձեռնություններին, որոնք նպաստում են ամուր տնտեսական հիմք ունեցող պետության ձևավորմանը՝ ամուր կրթության միջոցով։ Մենք ամեն ինչ կանենք, որպեսզի նախաձեռնությունը բարգավաճի, և մեր մասնակցությունը դրան շարունակվի», - ասել է Ջհանյանը՝ նշելով, որ ընկերությունը հետաքրքրված է նոր կադրեր ներգրավելով, այդ թվում՝ այս ծրագրի միջոցով։
Նա նկատել է, որ այսօր համալսարանական կրթությունը կտրված է իրական տնտեսությունից, ուստի այս ծրագրի իրականացումը կմերձեցնի կրթությունը և տնտեսության այս իրական հատվածը։
Իր հերթին, ՀՀ Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչ Կարեն Բաբայանը նշել է, որ ուսուցման և կրթության խորացման գործընթացը երբեք չի դադարում, հավելելով, որ կրթական ծրագրերի աջակցությունը բաժնի ամենակարևոր խնդիրն է։ «Ցանկացած խնդրի լուծումը պետք է հիմնված լինի գիտելիքների վրա։ Հետևաբար, կարևոր են մասնագետները, որոնք կարող են գտնել ճկուն լուծումներ դժվար պայմաններում։ CaseKey-ն թույլ է տալիս զարգացնել հենց այս հմտությունները», - հավելել է նա։