Իրանի գերագույն առաջնորդը երեք հնարավոր իրավահաջորդների է պատրաստել, որոնք պետք է փոխարինեն նրան իր մահվան դեպքում. The New York Times
«Իսրայելը կամ Միացյալ Նահանգները կարող են փորձել սպանել նրան, և նա դա կհամարի նահատակություն: Հաշվի առնելով այդ հնարավորությունը՝ Խամենեին անսովոր որոշում է կայացրել՝ հանձնարարել Փորձագետների խորհրդին՝ երկրի գերագույն ղեկավարին ընտրող հատուկ կառավարական մարմնին, արագորեն փոխարինող ընտրել իր կողմից առաջադրված երեք թեկնածուների միջից», - նշել են The New York Times-ի աղբյուրները:
Սովորաբար, նոր գերագույն առաջնորդի ընտրման գործընթացը կարող է տևել ամիսներ, իսկ հոգևորականները ընտրում են իրենց անունների ցուցակներից: Սակայն երբ երկիրը պատերազմում է, պաշտոնյաներն ասում են, որ Խամենեին ցանկանում է ապահովել իշխանության արագ, կանոնավոր անցումը և պահպանել իր ժառանգությունը:
The Times-ը նաև նշում է, որ Խամենեին այժմ հիմնականում շփվում է իր հրամանատարների հետ վստահելի օգնականի միջոցով՝ դադարեցնելով էլեկտրոնային հաղորդակցությունը՝ նրան գտնելը դժվարացնելու համար:
Իսկ ահա բրիտանական The Telegraph թերթը գրում է, որ Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին իր անվտանգությունը վստահել է գերգաղտնի էլիտար ստորաբաժանմանը, որի մասին չգիտի անգամ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ)։
«Կարծելով, որ իսրայելական հետախուզությունը խորապես ներթափանցել է ռեժիմ՝ ստորաբաժանումն այնքան գաղտնի էր պահվում, որ նույնիսկ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) բարձրաստիճան պաշտոնյաները չգիտեին այդ մասին», - ասվում է հրատարակության մեջ։
«Նա չի թաքնվում մահից, նա չի նստում բունկերում: Բայց նրա կյանքին վտանգ է սպառնում, և կա մի ստորաբաժանում, որը պատասխանատու է նրա պաշտպանության համար, որի մասին ոչ ոք չգիտի, որպեսզի բացառվի ներթափանցման հնարավորությունը», - նշել է աղբյուրներից մեկը: