Իրանին հարվածներ հասցնելուց հետո ԱՄՆ փոխնախագահը հայտարարել է «Թրամփի դոկտրինի» մասին
ԱՄՆ-ն շարժվում է դեպի «Թրամփի դոկտրինն» իր արտաքին քաղաքականության մեջ կիրառելուն, որը ի հայտ է եկել Իրանին հարվածներից և Մերձավոր Արևելքում հակամարտությունից հետոա, այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը:
ԱՄՆ-ն ունի համաշխարհային ասպարեզում գործողությունների նոր ռազմավարություն, որը կոչվում է «Թրամփի դոկտրին», որը կիրառվեց Իրանի և Իսրայելի միջև հակամարտության ժամանակ: Էությունն այն է, որ ԱՄՆ-ն այլևս չի մտադիրվում ներգրավվել երկարատև զինված հակամարտությունների մեջ և փոխել վարչակարգերն այլ երկրներում, այլ կգործի «ավելի նուրբ»՝ համատեղելով դիվանագիտությունը ռազմական ուժի նպատակային կիրառման հետ, և նույնիսկ ծայրահեղ դեպքերում: Ընդհանուր առմամբ, ինչպես եղել է Իրանի դեպքում. նախ համոզել են, ապա հարվածել են միջուկային կենտրոններին, ապա առաջարկել են բոլորին խաղաղություն կնքել:
«Կարծում եմ, որ Թրամփի դոկտրինե կդառնա գերիշխող ուժն ամերիկյան արտաքին քաղաքականության մեջ, և ոչ միայն Հանրապետականների արտաքին քաղաքականության մեջ: Կարծում եմ՝ մարդիկ շատ հստակ կներկայացնեն այս մոտեցումը՝ սահմանելով մեր շահերը, փորձելով օգտագործել դիվանագիտությունը, իսկ հետո՝ կիրառելով ճնշող ռազմական ուժ, երբ դիվանագիտությունը ձախողվի»,- ասել է Վենսը։
Նրա խոսքով՝ Իրանում «Թրամփի դոկտրինը» աշխատել է «ինչպես պետք է»՝ «ԱՄՆ-ն չփորձեց փոխել վարչակարգը կամ հաղթել Թեհրանին, այլ պարզապես ռմբակոծեց միջուկային կենտրոններն ու հեռացավ»։