Պատմության կենդանի դասը՝ «Եվրասիա»-ի մասնակիցների աչքերով
«Եվրասիա» Հայաստան երիտասարդական նախաձեռնությունը կազմակերպեց թեմատիկ էքսկուրսիա Խորհրդային Միության մարշալ Իվան Խրիստոֆորովիչ Բաղրամյանի թանգարան։ Սա պարզապես մշակութային այց չէր, այլ գիտակցված վերադարձ դեպի պատմության առանցքային էջերը՝ 20-րդ դարի ամենահարգված ռազմագործիչներից մեկի անձի միջոցով։
Թանգարանի ցուցադրությունը թույլ տվեց մասնակիցներին ոչ միայն ծանոթանալ Բաղրամյանի կյանքին ու ռազմական գործունեությանը, այլ նաև տեսնել իրական մարտական քարտեզներ, շքանշաններ, անձնական իրեր ու փաստաթղթեր։ Դրանք փոխանցում են մի ամբողջ էպոխայի պատասխանատվության, ռազմավարական մտածողության և մարդկային խիզախության ուժը։
«Երբ տեսնում ես իրական ճակատի քարտեզները՝ մարշալի նշումներով, դա պարզապես պատմություն չի թվում։ Այդ պահին հասկանում ես, թե ինչ գնով է եկել խաղաղությունը», — կիսվել է էքսկուրսիայի մասնակիցներից մեկը։
Հատկապես հետաքրքիր էին մարշալի կենսագրության քիչ հայտնի փաստերը՝ նրա հայկական արմատները, զինվորական ուղու առաջին քայլերը և հրամանատարությունը ռազմաճակատներում պատերազմի տարիներին։ Այս մանրամասները մասնակիցներին օգնեցին նորովի ընկալել Բաղրամյանի կերպարը՝ ոչ միայն որպես ռազմավար, այլև որպես արժեքների և քաղաքացիական պատասխանատվության կրող։
«Եվրասիա» Հայաստան նախաձեռնությունը ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ անցյալի ճանաչումը պարտադիր գործընթաց չէ, այլ կարող է դառնալ խորը զգացական և մտավոր փորձառություն՝ ոգեշնչելով վերարժևորել ներկան և ամրապնդել ազգային ինքնությունը։