- օգոստոսի 1–31 — մասնագիտական գնահատում
- սեպտեմբերի 8-ից հոկտեմբերի 10 — միջազգային քվեարկություն
- հոկտեմբերի 29 — մրցանակաբաշխության հանդիսավոր արարողությունը Մոսկվայում
- ամբողջ տարվա ընթացքում՝ մրցանակակիրների հետհետազոտական աջակցություն։
Մրցանակը նպատակ ունի ճանաչել և խրախուսել այն անհատներին և կազմակերպություններին, որոնք էական ներդրում են ունեցել Եվրասիայի երկրների սոցիալական, տնտեսական և միջմշակութային զարգացման գործում, աջակցել են ժողովրդական դիվանագիտությանը, պատմական հիշողության պահպանմանը և հաղթահարել տեղեկատվական խոչընդոտները հետխորհրդային պետությունների միջև։
Մրցույթին կարող են մասնակցել ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք Ռուսաստանից, Մոլդովայից, Հայաստանից, Ղրղզստանից, Ղազախստանից, Ուզբեկստանից, Բելառուսից, Տաջիկստանից և Եվրասիայի այլ երկրներից։
Բացի այնպիսի անվանակարգերից, ինչպիսիք են «Խաղաղության լեզու»՝ ռուսաց լեզվի միջազգային դերի համար, և «Մշակութային գեն»՝ արվեստի նախագծերի համար, մրցանակներ կտրվեն նաև լրագրողներին և մեդիագործիչներին՝ «Եվրասիայի ձայնը․ պաշտպանել» և «Եվրասիայի ձայնը․ ոգեշնչել» ուղղություններով։ Կլինեն նաև հատուկ մրցանակներ կրթության, առողջապահության, կամավորության ու սերունդների հիշողության ոլորտներում ունեցած ներդրման համար։ «Պայծառ սկիզբ» անվանակարգը նպատակ ունի աջակցել նոր նախաձեռնությունների մեկնարկին։
Մրցանակային հիմնադրամը կազմում է 25 միլիոն ռուբլի։