ՌԴ-ն իր քաղաքացիների մուտքը Հայաստան արգելելը դիտարկում է որպես ոչ բարեկամական գործողություն. ԱԳՆ
Մենք Ռուսաստանի քաղաքացիների մուտքի արգելքը համարում ենք անբարյացակամ քայլ, որը հակասում է ռուս-հայկական համագործակցության դաշնակցային բնույթին։ Այս մասին հուլիսի 9-ին կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք սա քննարկում ենք ոչ միայն փակ դռների ետևում, այլև հրապարակայնորեն։ Հայաստանի հետ հարաբերություններում կանգառների ցուցակների թեման պետք է բավականին հաճախ մեկնաբանվի։
Մենք բազմիցս կոչ ենք արել մեր հայ գործընկերներին դադարեցնել այս արատավոր պրակտիկան։
Հարցը քննարկվել է արտաքին գործերի նախարարների կողմից Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության ղեկավար Սերգեյ Լավրովի մայիսին Հայաստանի Հանրապետություն կատարած այցի ժամանակ։ Հայկական կողմին առաջարկվել են կոնկրետ քայլեր, ուստի մենք սպասում ենք Երևանի արձագանքին», - ընդգծել է Զախարովան։
Միևնույն ժամանակ, նա նշել է, որ Հայաստանի հետ երկկողմ երկխոսությունը, հաշվի առնելով երկրների և ժողովուրդների միջև սերտ կապերը, ունի բազմակողմանի բնույթ։
«Տարվա սկզբից ի վեր արդեն տեղի են ունեցել մի քանի բարձր մակարդակի այցելություններ։ Մենք հայտարարում ենք շփումների և այցելությունների մասին, երբ դրանք արդեն համաձայնեցված են, և կա փոխըմբռնում դրանց հայտարարման հնարավորության վերաբերյալ», - հավելել է Զախարովան։